Inzerce
DomůNovinkyZádveřický Dan Hill z Lužic: Lidé jsou tu navzdory tragédii neuvěřitelně laskaví

Zádveřický Dan Hill z Lužic: Lidé jsou tu navzdory tragédii neuvěřitelně laskaví

Fotoreportáž - "Naši na místě"

V další malé reportáži z tématu, které jsme souhrnně nazvali Naši na místě, bychom rádi představili Dana Hilla a jeho přátele. Vlastně ani ne tak Dana a jeho kamarády (Dana nakonec mnozí znáte jako bývalého reprezentanta v timbersrportu – více zde). Spíše jde o to, jak se parta silných chlapů od Zádveřic, rozhodla osobně pomoci v oblasti postižené ničivým tornádem.

Kamarádi děkuju

Celé to začalo takto. „Ahoj všichni… Od pondělí rána do středy večera jedu směr Hrušky. Kdyby se někdo chtěl přidat, tak mám místo v autě,“ napsal Dan na svém Facebooku několik hodin po dramatických událostech na jihu Moravy. Přeběhlo pár dní. Místo v autě bylo samozřejmě okamžitě obsazené. Dana ale téměř šokovalo to, že mu několik lidí řeklo, že když už nepojedou, protože jim to povinnosti nebo starost o děti neumožňují, dají klukům alespoň nějaké peníze a vybavení. „Takto se mi sešlo během dvou hodin 10 000 Kč a vybavení v hodnotě 4 000. Ta částka mě opravdu zaskočila protože ji věnovaly mladé rodiny s dětmi zatížené mimo jiné hypotékami,“ dodal s velkým poděkováním Dan.

„Jsme na místě,“ řekl dnes po telefonu. „Našim záměrem bylo vyhledat buď staré nemohoucí lidi nebo mladou rodinu s dětmi, kteří přišli o střechu nad hlavou. Tam jsme chtěli pracovat“.  Situace na místě nakonec nabídla druhou možnost.

Ztrácím slova, pak nacházím dobro v lidech

Jak Dan dál pokračoval, fotografie, jak taková hrůza vypadá, už většina z nás vidělo. „Mně ale dostal konkrétní příběh rodiny, kam jsme dorazili jako první – tornádo jí utrhlo obytnou část domu s dětskými pokojíčky. Když mi paní Drobečková vyprávěla, že při sílící pohromě seběhla s dětmi z patra dolů k hlavnímu vchodu – a potom, že se zastavila a držíc své dvě dcery za ruce si říkala jediné – vítr mi je nesmí vytrhnout… Nevěděl jsem co na to říct.“

Jenže celé to má pokračování. „Očekával bych na jejím místě zlomenou ženu,“ pokračuje Dan. Zdemolovaný dům a traumatizující zážitek ovšem pro paní Drobečkovou není stopkou ke konání toho, na co je nejspíš ve svém životě zvyklá, konání dobra. „Paní Drobečková potom všem s neuvěřitelnou energií lítá po vsi a pomáhá dalším, starším lidem, kteří si třeba neumí, či se stydí říct si o pomoc a dělá jakousi spojovatelku, zprostředkovatelku, poradkyni, pomáhá jak se dá.  A ještě to má další pointu, protože nám nakonec řekla, že její kamarádka vlastnící hospodu má větší škody. Po tom, co jsme jí předali alespoň finanční částku od našich přátel ze Zádveřic a Liptálu nás s díky přesměrovala k ní.“  

To už jsme u Stibůrkových. V rozmláceném domě, na kterém nyní pracují a kde běžně funguje hospoda, se o dobrovolníky od Zádveřic dle Danových slov starají naprosto skvěle. „Nepřijeli jsme pro zkušenosti, chtěli jsme hlavně pomoci. Tu první zkušenost ze dneška už ovšem máme. Lidé zde přes všechnu hrůzu dokážou být neuvěřitelně dobří,“ dodal na závěr Daniel Hill.

Čtěte také

HLavní partneři

X