Inzerce
DomůNovinkyTohle není výlet na víkend, říká Aleš Vajďák z Rescue SAR Morava

Tohle není výlet na víkend, říká Aleš Vajďák z Rescue SAR Morava

AKTUALIZOVÁNO Fotoreportáž - "Naši na místě"

Dobrovolnickou organizaci Rascue SAR Morava nemusíme našim čtenářům dlouze představovat. Houževnatý tým čtyřkolkářů je bohatě zásobený zástupci z našeho regionu. Má za sebou mnoho úspěšných zásahů a operací v rizikových situacích, ale i rozsáhlou činnost v rámci osvěty záchranářské činnosti.

Ve dnech, kdy je 26 km dlouhý pás na jihu Moravy zmítán následky tornáda, přerušili „kolkaři“ z této organizace domácí záležitosti, aby se po skupinách střídali při práci v postižených oblastech. Do boje s pohromou nabídli své stroje, cenné zkušenosti a sílu. Někteří z nich už dnes vlastní i řadu záchranářských certifikátů a tak jsou to opravdu správní lidé na správném místě.

„Toto pro nás není výlet na víkend,“ říká Aleš Vajďák z Aligator AVS za tým Rescue SAR Morava. „Ve chvíli, kdy jsme přijeli bylo jasné, že toto bude běh na dlouhou trať. Nyní tady fungujeme tak, že se s našimi čtyřkolkami střídáme po dvou až tříčlenných týmech. Ve spolupráci s Czech SAR Team a složkami IZS jsme v postižené oblasti, za pomoci čtyřkolek a vozíků zajišťujeme rozvoz humanitární pomoci všem potřebným. Dále za použití naší techniky rozvážíme a vydáváme jídlo do vzdálenějších postižených míst. Jsme nápomocni jako zdravotníci při ošetření drobných poranění. Děkuji všem skvělým kolegům za dobrou dosavadní práci i chuť nadále pokračovat, jak říkám, máme před sebou ještě dlouhou cestu,“ dodal Aleš Vajďák z Neubuzi.  

Rescue SAR Morava vs Tornádo na jižní Moravě. Naše činnost v číslech:

  • počet dnů pobytu – 10 dnů
  • počet zasahujících celkem – 51 lidí
  • počet hodin (cca 8h denně) – 408 hodin
  • počet km doprava čtyřkolek – 4680 km
  • počet km v zasažených oblastech na čtyřkolkách – 2232 km

Za tuto dobu jsme byli k dispozici občanům v postižených lokalitách, složkám IZS, policii ČR, armádě ČR, Czech Sar Team, dobrovolným hasičům a dalším lidem, kteří se podíleli na pomoci po přírodní katastrofě.

Naše činnost byla zaměřena na rozvoz humanitární pomoci, rozvoz jídla a pití jak postiženým tak pomáhajícím lidem. Dále monitoring postižených lokalit ve spolupráci s krizovým centrem. Ošetřování drobných poranění. Sběr odpadu a následné svážení z těžce přístupných míst pro těžkou techniku.

Dále jsme převzali a následně i předali, humanitární pomoc od malých drobností v podobě čistících prostředků, oblečení, lékárniček až po 20 m krychlových střešních latí. Tímto všem velmi děkujeme, že Vám není osud ostatních lhostejný.

Po deseti dnech, tedy 6.7.2021 jsme opustili postiženou oblast a rozjeli se k naším domovům, ale jsme nadále v kontaktu s lidmi z krizového štábu a pokud by opět potřebovali pomoc, tak jsme připraveni vyjet.

Závěrem bych chtěl Všem lidem poděkovat za to, co pro občany postižené tornádem udělali a zajisté ještě udělají. Zvláštní poděkování Všem našim zasahujícím členům Rescue SAR Morava, kteří si našli čas, urvali se od rodin, ze zaměstnání a šli do toho naplno, aby co nejvíce pomohli.

Za Rescue SAR Morava předseda Aleš Vajďák.

HLavní partneři

X