Inzerce
DomůVizoviceTen, který kreslí a maluje pro radost. Josef Polášek vystavuje ve Vizovicích

Ten, který kreslí a maluje pro radost. Josef Polášek vystavuje ve Vizovicích

Pan Josef Polášek. Ten, který kreslí a maluje pro radost, pro své přátele a nejbližší, a plní touto radostí a umem svůj nynější život. Právě vystavuje v prostorách Turistického informačního centra ve Vizovicích.

Narodil se ve Zlíně 2. 8. 1949.  Malování a kreslení bylo jeho zálibou již na škole. Touhu po dalším vědění a zdokonalení v tomto oboru chtěl získat při studiu na Uměleckoprůmyslové škole. Tento životní cíl však nedošel bohužel tehdy naplnění. Talent, který mu byl dán však opatroval, a ten byl jeho společníkem i velkou inspirací na další životní pouti.

Jeho profesní cesta se sice ubírala po jiné dráze, ale v srdci zůstávala potřeba hledání a naplnění životního ideálu kreslit a malovat. Píle, úsilí a profesionalita, která pana Poláška provází celým životem, je základem, který formoval současnou tvorbu. Schopnost vážné a usilovné práce i hledání vlastního výtvarného výrazu a naplnění, jsou zde představeny výběrem z celé šíře jeho prací. Náměty jeho kreseb a pastelů mají překvapivou bohatost a šíři.

Josef Polášek a krajina

Krajina, kterou zobrazuje je mu důvěrně známá, protože ji stále objevuje v okolí svého domova. Tato místa zná, hledá a studuje. Dokáže ji přednést se všemi atributy přírody jejím charakterem, náladou, světlem, atmosférou i zamlklostí až poetickou a řádem ročních období. Srozumitelnost realistického vyjádření vybraného námětu je jeho niterným přesvědčením a filozofií.

Josef Polášek a člověk

Velkým námětem jeho pastelů je člověk. Ten, který je součástí našeho světa i doby. Náměty pro portréty objevil a našel ve svých kamarádech, známých a ve vlastní rodině. Oslovují ho lidové folklorní slavnosti plné gest, života a přátelské atmosféry, která je mu tak blízká.

Josef Polášek a biblické postavy

Odvážně se zmocňuje i ztvárnění biblických postav, které dokáže vyjádřením typu představit v jejich vnitřní hloubce výrazu a pohnutí, s kterým nesou poselství pravdy a lásky. Zde našel autor inspiraci v knize Henryka Sienkijewicze „Qvo vadis“?

Josef Polášek a květiny

Bylo by hrubou chybou nezmínit další oblast kreslířského zájmu a lásky autora, kterou jsou květiny. Propracovanost a řemeslné mistrovství pastelů nesené jásavou a plnou barevností je doplněné studijně filigránskou pečlivostí pro vyjádření charakteru květin. Tyto pastely jsou dokladem hledání jedinečnosti a originality přírody a její velikosti.

Toto vše předkládá autor k posouzení vnímavým očím veřejnosti.

 Dovolím si panu Josefu Poláškovi vyslovit velké poděkování za tuto výstavu. J. Z

Dům kultury Vizovice Vás srdečně zve od 5. 10. 2020 na výstavu kreseb a pastelů Josefa Poláška s názvem Lidé a krajina mého srdce do výstavních prostor TIC. Výstava potrvá do 5. 11. 2020. Otevřeno po. – pá. 8:00 – 12:00 a 12-30 – 16-30.

Čtěte také

HLavní partneři