Inzerce
DomůVizoviceKřest Příběhu Vizovického pečiva se vydařil jako kniha sama

Křest Příběhu Vizovického pečiva se vydařil jako kniha sama

Čtvrteční večer patřil ve vizovickém Domu kultury zcela výjimečné události. Autorka, etnografka Jana Koštuříková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, zde představila právě vydanou knihu, která se nevídaně komplexním pojetím věnuje fenoménu vizovického pečiva.

Na knize se podílelo​ Město Vizovice​, ​M​JVM​ ve Zlíně​ a řada samotných tvůrců i jejich potomků

Naprosto geniální myšlenou večera, bylo pozvat všechny dostupné tvůrce vizovického pečiva, stejně jako potomky slavných výrobců, bez kterých by jedinečná publikace nemohla vzniknout. Nechyběli zástupci města Vizovice coby důslední iniciátoři původní myšlenky o publikaci (Alena Hanáková rovnou odpovědná redaktorka) či magistr Pavel Hrubec, ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. To všechno byly motory, které autorku Janu Koštuříkovou poslední dva roky poháněly až k jedinečnému výsledku! Nad jiné zdařilý večer v zaplněném sálu vizovského Domu kultury zarámovala průvodním slovem kastelánka zdejšího zámku paní Jana Pluhařová. O kulturní program Vizovjanům nejbližší se postarala cimbálová muzika Ocún a soubor valašských písní a tanců Vizovjánek. Došlo i na promítání památné reportáže České televize z kruhu rodiny Lutonských či další filmový unikát v podobě animovaného filmu Hermíny Týrlové, právě s figurkami z Vizovického pečiva.

Příběh vizovského pečiva vydalo Město Vizovice v prvním vydání počtem 1500 kusů a měl by zdobit každou dobrou zdejší knihovnu.

Příběh vizovického pečiva – anotace 

Souhrnná publikace s bohatým obrazovým materiálem nabízí čtenáři poznání současné i historické podoby fenoménu obecně známého jako vizovické pečivo. Vedle shrnujících poznatků o jeho původu, vývoji i samotných tvůrcích kniha přináší podrobný popis výrobní technologie. Obsahuje rady a tipy od současných vizovických pekařek na přípravu těsta, názorné návody pracovních postupů i detailní popis výrobního sortimentu, včetně přehledu nejdůležitějších pracovních nástrojů a pomůcek. Součástí publikace je také vzorník tradičních tvarů vizovického pečiva, interaktivní sešit pro děti a přepis jedinečného rukopisu kroniky dokumentující vznik těchto těstových miniatur.

HLavní partneři

X