Inzerce
DomůNeubuzČtvrtý gulášfest. Ve Slušovicích zvítězil guláš zn. Gelur i Martin Šonka

Čtvrtý gulášfest. Ve Slušovicích zvítězil guláš zn. Gelur i Martin Šonka

Už v pořadí čtvrtý gulášfest na slušovickém letišti se konal v tradičně oblíbeném formátu. Kromě gulášového soutěžení se zde totiž každoročně koná i doprovodná letecká show. Letos potřetí s Martinem Šonkou dala akci opět punc světovosti. Mnoho lepšího toho totiž v aktuální letecké branži na planetě nenajdete.

Už v pořadí čtvrtý gulášfest na slušovickém letišti se konal v tradičně oblíbeném formátu. Kromě gulášového soutěžení se zde totiž každoročně koná i doprovodná letecká show. Letos potřetí s Martinem Šonkou dala akci opět punc světovosti. Mnoho lepšího toho totiž v aktuální letecké branži na planetě nenajdete.

Devět gulášových týmů připravilo i letos své mobilní restaurace, aby v nich nabídly návštěvníkům své voňavé a paprikou nádherně zabarvené pokrmy.

O konečném pořadí gulášfestu rozhodovala porota, vybraná nejen z řad návštěvníků, ale i ze samotných kuchařských týmů.  „Musím říci, že v podobné porotě jsem poprvé,“ přiznal náměstek hejtmana Zlínského Kraje MUDr. Lubomír Nečas svou první účast v rozhodování kulinářského klání. „Guláše jsou ale výborné všechny – každý jinak, a sám jsem zvědav, který v tomto anonymním ochutnávání nakonec porota vybere“. Doktor Nečas na gulášfestu nakonec nedělal jen porotce, ale byl povolán i k momentální nevolnosti jedné z návštěvnic festivalu.

Jiný lékař, tentokrát pro změnu zvířecí, v tom měl od začátku jasno. „Není co řešit, veselský guláš je prostě nejlepší,“ předpověděl ne porotce, ale návštěvník, proslulý veterinář Dominik Gregořík pozdějšího celkového vítěze Josefa Urbana z Gelur teamu s přesvědčením, ale i nepochybnou dávkou patriotismu.

K nejlépe ohodnoceným gulášům patřily dále výtvory z kuchařského týmu Denisy Škrabanové ze Slušovic, který se umístil na stříbrné pozici. Pomyslný bronz pak brali rovněž Slušovjané z týmu pana Fenyka. K bohatým dárkovým košům, které vítězné týmy získaly, se připadala i unikátní cena pro vítěze – jízda závodním speciálem Trabant 800 RS byla jistě skvělým zážitkem.

Samostatnou kapitolou Gulášfestu na slušovickém letišti je každoroční letecký program. Výsadkáři divákům ukázali, jak náročné mohou být doskoky v nepředvídatelném a neskutečně se měnícím větru (viz. fotoreportáž).  Už třetí vystoupení Martina Šonky ve Slušovicích pak bylo jednoznačně zlatým hřebem leteckého programu.  „Jsem jeho hrdým fanouškem,“ pochlubil se portálu Horní Podřevnicko Antonín Novák ze Slušovic. „Je neskutečné, co tento sympaťák v letectví dokázal. Příští rok se chystáme s kamarády podpořit jej do chorvatského Rovinje,  kde se létá jeden ze závodů Red Bull Air Race,“ dodal.   Martin Šonka, exceloval nejen na nebi, ale i na zemi. Jako obvykle byl k fanouškům vstřícný a trpělivý, nechal s nimi fotografovat i ochotně rozdával podpisy. I při svém odletu na domovské letiště neodletěl jen tak. Mávajícím fanouškům předvedl na rozloučení ještě jeden za svých zázračných kousků.

„Věřím, že téměř půldruhá tisícovka návštěvníků, která k nám v průběhu dnešního dne zavítala, byla spokojená,“ shrnul akci Jindřich Polepil s pořádajícího Vapol airu. „Příští rok slavíme s našim gulášfestem malé jubileum a určitě pro naše věrné fanoušky připravíme nějaké překvapení,“ dodal. „ Musím poděkovat Františku Čubovi za to, že převzal záštitu nad letošním gulášovým kláním na slušovickém letišti. Pan senátor tak celé akci významně pomohl,“ dodal v závěrečné řeči Libor Valerián druhý z pořadatelského Vapolairu. I samotná fyzická účast této slušovické legendy měla svou symboliku, vždyť byl to právě on, kdo v době rozkvětu slušovického impéria letiště ve Slušovicích založil. 

Poděkování z úst pořadatelů v závěru dostalo i regionálnímu portálu HORNÍ PODŘEVNICKO, který je už čtvrtým rokem hlavním mediálním partnerem akce.Během celého gulášfestu, až do večerních hodin, hrála k potěše návštěvníků kapela Náš pozdní sběr. S motorovou pilou kouzlil po celý den umělecký řezbář Martin Bořuta. V programu nechyběl ani mistr v řízení leteckých modelů Jiří Mikeska či oblíbený Aligator AVS se svými čtyřkolkami.

HLavní partneři