Mezinárodním titulem Ekoškola se nově pyšní vizovická mateřská škola. Prestižní ocenění, které symbolizuje zelená vlajka, získala jako jedna z mála ve Zlínském kraji; udělený jej má na dva roky. Přípravy na jeho získání trvaly téměř tři roky. A práce to nebyla nijak jednoduchá – kromě pedagogických pracovníků se do projektu museli zapojit i děti, zaměstnanci školy a rodiče.
„Problematice enviromentální výchovy se věnujeme dlouhodobě. Toto ale byla jiná práce, která nás, naše děti, a troufám si říct, že i jejich rodiče, posunula zase o kus dál,“ uvedla ředitelka Mateřské školy Vizovice Ivana Petrů s tím, že hlavní rozdíl mezi běžnou školkou a ekoškolkou je právě v úzké spolupráci s rodiči.
Ze čtyř daných témat – voda, odpady, životní prostředí a jídlo, si školka zvolila jídlo. V tomto tématu se děti seznamují s tím, co vše je zodpovědná spotřeba jídla, jaké jsou zásady zdravé výživy. Zjišťují původ potravin a učí se, proč jsou sezónní potraviny a potraviny z místních zdrojů šetrnější k životnímu prostředí. Samy pátrají, které potraviny mohou získat z blízkého okolí a které se musí dovézt z daleka. Učí se o důležitosti ovoce a zeleniny pro člověka. Pokud je to možné, učí se pěstovat bylinky, zeleninu či ovoce. Zjišťují, jak lze vypěstované dobroty využít v kuchyni.
Prvním důležitým úkolem pro vizovickou školku bylo sestavit ekotým složený z pedagogických pracovníků a zaměstnanců školky, dětí a rodičů. Ten v průběhu jednoho měsíce zjišťoval silné a slabé stránky školky ve stravování. Sledoval třeba to, zda se v jídelníčku alespoň jednou týdně objevuje bezmasé nesladké jídlo, zda školka pořádá tematické dny vztahující se k jídlu, zda dětem ve školce jídlo chutná, zda v kuchyni preferují spíš sezonní potraviny.
„Společně s tím, že máme i boxy na pěstování bylinek, byly toto všechno věci, které tým vyhodnotil velmi pozitivně. Co bylo potřeba zlepšit, bylo třeba to, aby děti uměly vysvětlit rozdíl mezi surovinou a potravinou, aby školní jídelna víc využívala suroviny z regionálních zdrojů. Z analýzy vyšlo i to, že dětem bychom měli častěji dát příležitost si jídlo dopřipravit,“ popsala koordinátorka projektu Simona Pecháčková.
Po celý rok pak školka společně s rodiči pracovala na tom, aby tyto věci zlepšila. A povedlo se. Přísná hodnotící komise na konci dubna provedla ve vizovické školce podrobnou kontrolu. „Asi největším zadostiučiněním byl pohovor auditorek s dětmi. Ty se snažily popsat všechny odborné termíny, samy jim nachystaly pohoštění,“ řekla Simona Pecháčková.
Zástupci školky si v sídle Senátu ČR ve Valdštejnském paláci 20. června převzali mezinárodní titul Ekoškola i jeho symbol v podobě zelené vlajky.
„Díky tomuto projektu jsme stravování v naší mateřské školce posunuli dál – je víc zdravé, chutné. A v neposlední řadě se i rodiče o něm něco víc dozvěděli. Třeba si na vlastí kůži vyzkoušeli, jak je těžké zajistit pro školku nového dodavatele potravin. Byla to spousta práce, která ale měla smysl. Titul samotný je pro nás odměna i prestiž, protože mateřských škol s titulem Ekoškola ve Zlínském kraji mnoho není,“ dodala ředitelka Ivana Petrů.
Program Ekoškola koordinuje na mezinárodní úrovni nezisková organizace Foundation for Environmental Education a v České republice vzdělávací centrum TEREZA. Koná se pod záštitou Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy a Ministerstva životního prostředí. Titul Ekoškola má v České republice přes 130 škol a víc než 17.000 škol na celém světě.