Dům kultury Vizovice a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravili dosud největší a nejkomplexnější výstavu Vizovického pečiva. V prostorách Turistického informačního centra ve Vizovicích můžete až do 21. ledna shlédnout nejen úžasná díla nejvýznamnějších tvůrců tohoto jedinečného výtvarného umění, ale také skvěle vypracovanou časovou osu, která pojednává o každém z nich a která je velice zdařilým počinem právě Muzea jihovýchodní Moravy.
Vizovické pečivo, vznik, vývoj a současnost
Vizovické pečivo je významnou složkou valašské lidové umělecké tvorby a spolu se slivovicí patří k nejznámějším produktům Vizovic. Ozdobné pečivo miniaturních tvarů a precizního provedení, tvarované z volné ruky a zdobené pěti charakteristickými technikami je pod názvem místa svého původu označováno běžně teprve od sedmdesátých let dvacátého století.
Původní pekařské recepty označují pečivo jako “VALAŠSKÉ FIGURKY Z TĚSTA” nebo “VALAŠSKÁ ZVÍŘÁTKA”. Pozdější odborná literatura a tisk z padesátých a šedesátých let minulého století je uvádí pod termínem “OBŘADNÍ FIGURÁLNÍ PEČIVO”.
Okolnosti vzniku vizovického pečiva
Těsto určené k přípravě valašských figurek bylo ve svých počátcích kynuté. Figurky se nechávaly na plechu mírně nakynout a do pece se vsazovaly při teplotě do 250° C, obvyklé pro pečení chleba a dalších kynutých výrobků, nikoliv však pro nekynuté vizovické pečivo dvacátého století, které se v troubě spíš pomalu suší. Figurální ozdoby se od ostatních druhů pečiva liší svou dekorativní funkcí, která ovlivnila technologii výroby natolik, že nejsou jedlé.
Vizovické pečivo kupovali především chudší lidé jako hračky pro děti. Peklo se také při svátečních příležitostech, nejvíce však proslulo jako velikonoční, předvánoční a vánoční ozdoba svátečního stolu, později také jako dekorace na vánoční stromek.
Figurální pečivo má ve Vizovicích dlouholetou tradici. Jeho domácká výroba se rozvinula koncem 19. století a je spojena se zdejším pekařským rodem Lutonských, který má také v současnosti své pokračovatele a nositele tradice. Zpočátku se hotovilo převážně pro Vizovice a okolí, ale díky formanům a různým podomním obchodníkům se drobné pečivo dostalo do širšího okolí i do zahraničí.
Více si můžete přečíst a prohlédnout na přímo na výstavě.