Inzerce
DomůVizoviceZ benefice pro Oliverka se stává adventní tradice. A plánuje podpořit i...

Z benefice pro Oliverka se stává adventní tradice. A plánuje podpořit i další

Hřejivý večer zažila kavárna Kulturního centra poslední předadventní neděli. Konalo se zde druhé benefiční posezení s cimbálovou muzikou Vincúch. A jak sdělila iniciátorka akce Petra Motyčková, rozhodně nebylo poslední: Již druhým rokem jsme se setkali s cimbálovou muzikou Vincúch, abychom podpořili Oliverka Pechala z Vizovic a jeho rehabilitaci. Kromě CM Vincúch, která se vzdala ve prospěch Oliverka honoráře, musíme poděkovat za podporu také městu Vizovice, Kulturnímu Centru Vizovice a pak také Pivovaru Hrádek. Dohodli jsme se s rodinou Pechalových a CM Vincúch, že tato benefiční akce se stane vždy kolem první adventní neděle tradicí. V příštím roce a dalších letech potom podpoříme jiné dítko z regionu, které se podobně jako Oliver pere se svým osudem“.

O sbírce pro Oliverka

Oliverek byl 3 dny zdravé miminko.

Po novorozeneckém screeningu (odběr z paty), kdy mu rána stále krvácela, začali lékaři zjišťovat, co se děje. Místo odchodu domů tak následoval převoz do Dětské nemocnice v Brně, kde rodina strávila dlouhých 44 dní. Zde zazněla diagnóza „těžká forma hemofilie typu A“. Následkem této diagnózy Oliver začal krvácet do mozku. Lékaři však tento stav neodhalili včas. „Váš syn prodělal dětskou mozkovou obrnu a bude těžce tělesně nebo mentálně postižený“, zaznělo z úst lékaře asi týden po hospitalizaci v Brně, kde musel být uveden do umělého spánku. 

V současné době má Oliver 8 let, samostatně chodí, mluví, rozumí a chápe. Problém mu však dělá chůze v terénu a delší trasy, které jsou pro něj fyzicky velice náročné. Rodiče s ním však jezdí na ambulantní a intenzivní rehabilitace. Chůzi a orientaci v cizím prostředí mu také znesnadňuje centrální oční vada. Dalším strašákem provázejícím onemocnění je epilepsie. Oliver mluví ve větách, avšak má problémy s výslovností a vyjadřováním se. Navštěvujeme logopedii a v současné době terapii JIAS (individualizovaný sluchový trénink, který je určený k podpoře řeči, komunikace, čtení a koncentrace).

Od září 2023 začal Oliver chodit do Praktické školy ve Slavičíně. V říjnu 2023 mu byl diagnostikován dětský autismus. Rodina se s touto diagnózou opět „smiřuje“. Musí v její práci a úsilí pokračovat dál.

Jako každý kluk Oliver miluje auta, jízdu na koloběžce, skákání na trampolíně a houpání na houpačce. Má rád také dovádění v bazénu a koupání ve vířivce. Velmi rád jezdí na výlety vlakem a autobusem. Se svým bratrem Arturkem má skvělý vztah. Nejvíce se mu líbí, že může bratra „úkolovat“ a on ho „zatím“ poslouchá.

Na co budou použity peníze ze sbírky?

V prosinci 2023 má rodina Pechalových naplánovanou týdenní intenzivní rehabilitaci v centru POKROK v Ostravě. V únoru 2024 pak týdenní intenzivní rehabilitace v centu ARCADA v Hranicích na Moravě. Dále Oliver pravidelně navštěvuje soukromé lekce plavání, protahovací masáže, logopedii a hippoterapii. Chodí také na výtvarné lekce, aby se více socializoval s vrstevníky. V zimě má svého instruktora lyžování, kde trénuje koordinaci těla a orientaci v prostoru. Protože rodiče chtějí, aby Oliver neměl z dětství pouze vzpomínky na cvičení a neustálý dril, letí v květnu 2024 na desetidenní delfinoterapii do Turecka. Tuto terapii absolvoval již 2x (v roce 2022 a 2023). Terapie byla přínosná zejména v sociální a psychické oblasti. Oliver začal více a lépe komunikovat a sociálně se více zapojovat. Navíc se zlepšily i jeho motorické funkce. Na tuto terapii nadace ani pojišťovny nepřispívají, protože nemá „prokazatelný účinek“. Rodina a nejbližší okolí však výsledek vidí vždy. Tato terapie vyjde na cca 80 000,-. Jde pouze o náklady na terapii, nikoli na dopravu, ubytování a stravu.

Sbírka pokračuje přispíváním na transparentní účet – pomůže jakákoliv částka

Pomoci může každý z nás. Přispět můžete libovolnou částkou také jednotlivě na účet 2401389212/2010.

Za veškerou pomoc děkuje celá rodina Pechalova! 

HLavní partneři