Turisté z Vizovic slavnostně otevřeli značenou turistickou trasu pro tělesně postižené

Úterý, 25 Září 2012 17:02 | Zdroj: předseda KAT Vizovice ing. M. Vítek | Značky Vizovice Bookmark and Share

Zpráva o průběhu akce Zahájení provozu vozíčkářské trasy ve Vizovicích

Za vrcholem
Dne 22. září 2012 ve 14 až 16.40 hod. proběhlo ve Vizovicích zahájení provozu stezky pro vozíčkáře. Účastníci akce nastoupili ve 14 hod. na startu na parkovišti za Domem kultury.

V 14.30 hod. proběhl v budově sokolovny na trase stezky slavnostní akt s vystoupením Vizovického Valášku a malým pohoštěním účastníků. Každý účastník dostal také prezent – vizovické pečivo, které nezištně vyrobila pro tuto akci členka výboru KČT Vizovice Elenka Macháčková. Účastníkům byly dány k dispozici propagační materiály KČT- atlasy mapy okolí Vizovic a skládačka stezky pro vozíčkáře.

Provoz stezky zahájil předseda KAT Vizovice ing. M. Vítek, projev měl předseda KČT PHDr Jan Stráský, za město Vizovic radní pan Kubíček a za sponzory paní náměstkyně Hamé RnDr.Marcela Mitáčková. Po zahájení „vyrazili“ účastníci do přírody, právě se zcela vyjasnilo a stezka se neobvykle zaplnila vozíčkáři, asistenty a dalšími turisty, kteří přijeli na pozvání, jak bylo namátkově zjištěno až z Prahy, Brna Valašských Klobouků a Zlína. S napětím jsme sledovali, jak zvládnou stoupání. Pořadí bylo asi takové, vozíčkáři s elektrickými vozíky, potom pěšáci a nakonec vozíčkáři ručními vozíčky, kteří si ale chytře pomohli tak, že se zapřáhli za elektrický vozíček a předjeli i mnohé pěšáky. To bylo jen v úseku asi 500 m, potom probíhalo vše v odpočinkové atmosféře. Ve dvou třetinách cesty vyšla skupině vstříc paní místostarostka Mgr. Zuzana Štalmachová, která se velmi zasloužila o zdárný průběh přípravy stezky, ale nemohla se zúčastnit zahájení stezky pro zaneprázdnění  oddáváním novomanželů.   Ještě je nutno dodat, že stezka v den před zahájením byla vybavena Tagglisty jako první vozíčkářská stezka v ČR a tak někteří vozíčkáři vybavení „chytrými telefony“využili této technické vymoženosti k získání informací vsedě, včetně hudebního doprovodu vizovických folklorních souborů.

     Akce proběhla přesně podle programu za pracovní účasti členů výboru KČT. Byl tona výbor nápor, protože současně proběhla další akce s padesáti účastníky KČT Vizovice – zájezd do Krakova a Věličky v Polsku.