Inzerce
DomůNovinkyHROBAŘ - PŘÍBĚH SLAVNÉ PÍSNĚ, JAK HO NEZNÁTE

HROBAŘ – PŘÍBĚH SLAVNÉ PÍSNĚ, JAK HO NEZNÁTE

Podpořte vydání novely Hrobař v rámci projektu legendární zlínské rockové kapely Premier a slušovského rodáka, spisovatele Jaroslava Irovského

Cílem projektu kapely Premier je podpořit vydání novely Hrobař autora Jaroslava Irovského, rodáka ze Slušovic, našeho dvorního textaře a jednoho z nejvýraznějších mladých olomouckých spisovatelů. Kniha o formátu 125×190 mm a 185 stranách bude mít pevnou lepenou vazbu včetně papírového přebalu.

Krom čtivého a napínavého příběhu, odehrávajícího se především v ulicích města Zlína a na přilehlém Lesním hřbitově, ji bude navíc zdobit i osm nádherných originálních obrázků od talentované olomoucké ilustrátorky Karolíny Wellartové, jejíž díla byla publikována v prestižních zahraničních magazínech, jako jsou Spirituality & Health nebo Orion, nejuznávanějším americkém časopisu o životním prostředí. Je také spoluautorkou ilustrované vlčí kroniky Přicházejí vlci, která vyšla v srpnu roku 2020. 

Kniha vyjde u pražského nakladatelství Jonathan Livingston a krom přímo u nás a Jaroslava bude k dostání i v síti knihkupectví Kosmas po celé ČR.

Příběh knihy

Sám Jaroslav, autor, ji představuje coby jisté: „Psychologické drama s prvky fantaskna, v němž se mísí životní osudy členů zlínské rockové kapely Ask the Dust v čele s hlavním hrdinou knihy – frontmanem Jindřichem Bukovským. Ten svým nezřízeným způsobem muzikantského života bourá základy rodinného zázemí tvořeného jeho přítelkyní Monikou, aby poté nedobrovolně opustil byt a dostal se do „péče“ Jaromíra Duška, samotářského, podivínského hrobaře, pracujícího na zlínském Lesním hřbitově a bydlícího jen pár stovek metrů za jeho hranicí v odlehlém starém domě.

Jaký bude mít ponuré lednové počasí, atmosféra prostředí ztichlého hřbitova i samotný hrobař vliv na Jindřichovo smýšlení? Dokáže si zpětně uvědomit určité věci a především chyby, kvůli kterým skončil právě na tomto místě? A dokáže se vůbec změnit a být zodpovědnějším ve vztahu nejen ke své přítelkyni a k sobě samému, ale i ke kamarádům z kapely, s nimiž jej v létě čeká největší koncert jejich života?

A co samotný hrobař, který většinu volného času tráví v obývacím pokoji u teplých kamen za četby starých knih či poslechu klasické hudby? Neskrývá náhodou uvnitř svého zchátralého domu nějaké tajemství?“ (oficiální anotace) A pojednává vlastně tato kniha přímo o postavě hrobaře ze stejnojmenné písně, popř. dokonce o nás, členech kapely Premier? 🙂 Nic z toho samozřejmě předem neprozradíme, rozhodně se však máte na co těšit! (A již v první přidané Novince zazní kousek jedné z kapitol v podání samotného pana spisovatele.)

Spojení „Premier + Hrobař“ má potenciál. Rozviňme ho!

Vraťme se zpět do „dávného“ roku 1993, neboť právě tehdy jsme se my, kapela Premier, proslavili písní Hrobař, která se okamžitě stala obrovským, dodnes nesmírně populárním hitem, čemuž dopomohl i výpravný videoklip natočený známým filmovým režisérem Filipem Renčem. Píseň se poté navíc stala i součástí zpěvníků pro školáky a v loňské soutěži hudební TV Óčko STAR o největší porevoluční hit skončila díky hlasování fanoušků na úžasném 9. místě!

Ihned se přehoupněme až do roku 2016, kdy s námi vystupoval coby host na housle hrající kamarád filmař Tomáš Zindler. Vědom si neutuchající popularity Hrobaře vyslovil zásadní myšlenku: „A co toho využít k natočení nějakého filmu? Nebo k napsání knihy? Krom názvu a postavy hrobaře může mít její příběh s písní pramálo společného, ale i nadále bude utvářet zásadní spojení „Premier + Hrobař“, které se tak z hudebního světa přenese i do světa literárního.“ Nápad skvělý; leč nebyl nikdo, kdo by se realizace v podobě její tvorby ujal.

Vše se změnilo v roce 2018, kdy do naší kapely nastoupil coby textař právě Jarda Irovský, v té době autor již šesti knih. Slovo dalo slovo a po seznámení jej s hrubým námětem, dal se Jaroslav do práce – a na začátku letošního února byl příběh napsán. Kniha již měla být vydána, žel… zaúřadoval covid, což je i hlavní důvod, proč jsme se nakonec rozhodli jít cestou tohoto projektu.

Čtěte také

HLavní partneři