Inzerce
DomůKašavaDech vánoc - Dych vianoc. Letošní Vánoční koncert si SDOM zahrálo s bratry...

Dech vánoc – Dych vianoc. Letošní Vánoční koncert si SDOM zahrálo s bratry Slováky

Fotoreportáž

Dlouhá je historie Sdružení dechového orchestru mladých Zlín i jeho Vánočních koncertů. Pro letošní rok spojili muzikanti ze Zlínska síly se slovenskou hudbou Maguranka junior, která je taktéž složená z mladých hudebníků a zpěváků. Jsou pedagogy, studenty a absolventy Základní umělecké školy Bojnice, Konzervatoře v Žilině, Akademie Umění v Banské Bystrici a VŠMU v Bratislavě.

Slavnostní večer se společným názvem Dech Vánoc – Dych Vianoc zahájila slovenská Maguranka, po přestávce pódium zhoustlo početným souborem Sdružení dechového orchestru mladých, spolu s mažoretkami a twirlerkami SDOM, které němu po léta neodloučeně patří. Letos je navíc skvěle doplnily i mažoretky s klubu Dynamic Fryšták.

Bohatý program obou orchestrů, představil v přes dvě hodiny dlouhém programu skladby od české dechovky, lidových písní, přes muzikálové hity až po perly světové klasiky a tak se třeba David Špeťko zaskvěl Verdiho árií Nabuko. Vyzvednout individuality večera lze ale jen těžko, v orchestrech není nedůležitých rolí a navíc přijela i řada dalších hostů. Každopádně v neděli večer zněla zlínským divadlem hudba zkrátka báječně.

Vyvrcholením byly nepochybně dvě společné skladby obou orchestrů. Evergreen Babeta z muzikálu Kdyby tisíc klarinetů hrály dokonce spolu s vystoupením mažoretek. Aranžmá i předvedení ústřední melodie pohádky Jak se budí princezny Jdi za štěstím, potom vehnalo slzy štěstí do očí nejen mnohým v publiku, ale i samotnému ostřílenému Liboru Miklovi, dlouholetému uměleckému vedoucímu a dirigentovi orchestru. Jak říká pan Mikl o hudbě Sdružení dechového orchestru mladých – tato muzika je velká věc. V neděli ve Zlíně se jeho slova potvrdila.

HLavní partneři