V pátek 12. listopadu uspořádal Dům kultury a Kruh přátel hudby Vizovice koncert 54. Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby s názvem Pocta Vizovicím. Hudbymilovnému publiku ve Vizovicích se po třech letech (více o koncertu v roce 2018 zde) opět předvedl zlínský pěvecký sbor Canticum Camerale a orchestr kroměřížské konzervatoře.
V kostele svatého Vavřince představil hudebník Miroslav Hromádka žijící ve Vizovicích letos napsané dílo Te Deum. V programu jej dále doplnila Hromádkova Missa Brevis, před pár lety nadšeně přijatá odbornou i laickou veřejností. Zazněla i další autorova skladba Ave Maria.
Skvělý Canticum Camerale doplnil komorní sbor Vizovice, další hostující sboristé a také sólisté – v sopránu Bedřiška Ponížilová, v altu Martina Vlčková, v tenoru Štěpán Binar a basového sóla se zhostil autor Miroslav Hromádka. Symfonický orchestr P.J. Vejvanovského Kroměříž řídil dirigent Jiří Kadavý.
Koncert byl zakončen ovacemi publika
Také podle nekonečných ovací do posledního místa zaplněného kostela (několik předních lavic zůstalo vzhledem k probíhajícím rekonstrukcím uzavřeno) je nové dílo vizovického skladatele opět mimořádné! V dokonalé interpretaci zmíněných hudebních a pěveckých těles se v pátek jednalo o skutečnou „Poctu Vizovicím“. „Harmonie ve dílech našeho Vizovjana Mirka Hromádky jsou něco, z čeho cítíme úlevu i energii zároveň. Jeho cit pro vložení emocí do notové osnovy je neuvěřitelný,“ řekla portálu krátce po koncertu místní posluchačka.
Video: Miroslav Hromádka – Missa brevis a Te Deum, Zlín 2021
Den po vizovském koncertu se konala repríza celého programu v evangelickém kostele ve Zlíně
Hudebník a pedagog Miroslav Hromádka se narodil v roce 1970 v Sehradicích
Hudebník a pedagog Miroslav Hromádka se narodil v roce 1970 v Sehradicích a od svých 20 let žije a působí ve Vizovicích a Zlíně. V letech 1988-1994 vystudoval sólový zpěv ve třídě profesora Františka Hrabala na brněnské konzervatoři a už za dobu studia účinkoval v devíti operních inscenacích a dvou činohrách. Hostoval také jako sólista v opeře ND Brno. Po absolutoriu působil rok v Uměleckém studiu Ministerstva obrany v Praze a jednu sezónu v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě. Později se začal věnovat převážně interpretaci barokní hudby.
Spolupracoval se soubory Capella Regia Musicalis, Musica Florea, Societas Incognitorum a dalšími. V roce 1988 ztvárnil titulní roli Imenea ve stejnojmenné opeře G.F. Händela v rámci hudebního festivalu Pražské jaro. Ze zdravotních důvodů však musel časem pěveckou kariéru opustit.
V současné době vyučuje, hraje divadlo i rock
V současné době učí Miroslav Hromádka na ZUŠ Zlín-Malenovice, věnuje se práci sbormistra a hlasového pedagoga a zpívá v komorním sboru. Řadu let působí také v ochotnickém divadle a hraje ve dvou rockových skupinách.
A komponuje…
Je autorem dvou úspěšných muzikálů, písňového cyklu pro děti, latinského duchovního opusu Missa Brevis a dalších drobných skladeb, duchovního opusu Requiem z roku 2017 pro sbor, sóla a orchestr a nynější Te Deum (2020) pro sbor, sóla a orchestr je jeho zatím posledním skladatelským počinem. Smíšený komorní pěvecký sbor Canticum Camerale se od svého založení sbormistrem Romanem Válkem v roce 1982 věnuje převážně dobově poučené interpretaci staré hudby z období Ars Nova, renesance a baroka a mimoto se také podílí na hudebních projektech Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně či Městského divadla Zlín.
Velkou část své činnosti pod vedením sbormistra Eduarda Tomaštíka směřuje v posledních letech ke znovuuvádění děl staré, převážně barokní hudby vzniklé zejména na Moravě a která nebyla v novodobé historii interpretována. Kromě toho v roce 2010 sbor uvedl v premiéře Hromádkův opus Missa brevis (2010) pro sbor a continuo a jeho četná vyžádaná opakování na různých koncertech v regionu v průběhu následujících let svědčí o velké oblibě této skladby. V r. 2018 sbor poprvé provedl Hromádkovo Requiem, které se dočkalo také velmi vřelého přijetí posluchači a bylo též již dvakrát reprízováno.
Komorní sbor Vizovice
Komorní sbor Vizovice je tvořen zejména zpěváky a zpěvačkami vizovického chrámového sboru, kteří se zapojili do společného nácviku se sborem Canticum Camerale.
Jiří Kadavý
Jiří Kadavý je hudebním pedagogem, sbormistrem a dirigentem v současnosti působícím na kroměřížské konzervatoři P.Vejvanovského a byl to on, kdo vytvořil pro tuto příležitost Kroměřížský komorní orchestr převážně ze studentů konzervatoře.