Inzerce
DomůNovinkyHromádkovo Requiem znělo plným vizovským kostelem ve světové premiéře

Hromádkovo Requiem znělo plným vizovským kostelem ve světové premiéře

Velký zájem vzbudila sobotní hudební událost ve vizovickém kostele svatého Vavřince. Vystoupení dvou komorních sborů s orchestrem a sólisty, při vůbec prvním provedení díla Requiem současného českého autora, vizovjana Miroslava Hromádky, ocenili nadšení posluchači dlouhým potleskem vestoje.

Skladbu, jejíž nácvik proběhl pod vedením autora, interpretovalo Canticum Camerale, těleso zaměřující se v posledních letech hlavně na starou hudbu. I tu si návštěvníci sobotního vystoupení užili – při poslechu žalmů De profundis clamavi, Magnificat a Laudate pueri barokního mistra Adama Václava Michny z Otradovic.

Podle Jany Lukášové, zpěvačky a předsedkyně komorního sboru Canticum Camerale, byla premiéra Hromádkova Requiem pro sbor, sóla a orchestr významným počinem nejen v rámci zlínského regionu, ale znamená i přínos pro současnou hudební tvorbu v oblasti takzvané vážné hudby.

Ke spolupráci na zcela novém hudebním díle si tentokrát Canticum přizvalo také komorní sbor z Vizovic. Instrumentální doprovod svěřil Hromádka více než dvacetičlennému orchestru složenému převážně ze studentů konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži pod vedením Jiřího Kadavého. Sólové party zpívali sopranistka Dagmar Holubářová, altistka Jana Morávková, tenorista Libor Novák a basista Aleš Procházka.

HLavní partneři

X