Inzerce
Domů Vizovice Okruh 12 km kolem Vizovic nabízí malebnou přírodu i poznání

Okruh 12 km kolem Vizovic nabízí malebnou přírodu i poznání

Výlety do přírody se vrátily. Zdraví je v současné době potřeba utužovat víc než kdy dřív, a tak ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy představujeme 12 kilometrový okruh kolem Vizovic. Trasu, která je dlouhá tak akorát, zahájíte i ukončíte ve Vizovicích.

Vizovice jsou vnímány jako hlavní město slivovice, a to díky 400 let staré tradici její výroby. Mnozí znají tradiční vizovické pečivo, skvostný je zdejší zámek. A Vizovice daly také název pohoří, které nabízí řadu zajímavých tras pro pobyt v přírodě. Mimo jiné je ve Vizovicích vyznačena turistická trasa pro vozíčkáře, která byla první trasou tohoto druhu ve Zlínském kraji.  

Trasu dnešního výletu tvoří okruh Vizovice – Šibenice – Ublo – Baťova železnice, v jehož průběhu poznáte část malebných Vizovických vrchů. Vyrazíte nad město na kopec zvaný Šibenice a připomenete si dobu, kdy Vizovice měly hrdelní právo, k němuž patřilo i veřejné popraviště. Zavítáte do obce Ublo, která kromě zvláštního názvu nabízí dvě zajímavosti s nádechem recese – jednak je zde místo, kde se promazává zemská osa a také zde stojí tunel UBLANKA, jehož délka je 13 575 milimetrů. Ve skutečnosti se jedná o propustek na trase nedokončené tzv. Baťovy železnice, která měla spojit Zlín a Vizovice se Slovenskem. Nedokončené těleso železničního náspu vede do obce Jasenná, která je známá svou portášskou tradicí a podobně jako v řadě jiných obcí Východní Moravy jsou zde dva kostely – katolický a evangelický.

Na výlet vyrazíte z Masarykova náměstí v centru Vizovic po žlutě značené turistické trase směrem k Pozděchovu. Trasa zvolna stoupá Krňovskou ulicí nad město na vrch Šibenice – k prostému dřevěnému kříži s odpočivadlem vede kamenný chodníček. Bývalé popravčí místo dnes nabízí zajímavé výhledy do okolí. U rozcestí Nad Hodišovem končí zpevněná cesta a trasa míří přes les do vesnice Ublo. Nad obcí se otevře panoráma s dominantou vrchu Vartovna (651 m n. m.), na němž stojí stejnojmenná 37 metrů vysoká rozhledna ve tvaru kovového válce.

V obci Ublo se zastavte u Zemské osy. To je hostinec, kde se zemská osa, dle místních, pravidelně maže. U hostince opusťte značenou turistickou trasu, nechejte jej za zády, přejděte přes silnici do uličky mezi domy. Po 60 metrech odbočte vlevo. To již stojíte na trase původně plánované železnice.

Asfaltová cesta vede severozápadním směrem do sousední obce Jasenná, nabízí zajímavé výhledy na okolní kopce, prochází přírodní památkou Průkopa, kde se vyskytují společenstva chráněných rostlin. Do Jasenné dorazíte po třech kilometrech mírného klesání. V obci zabloudit nemůžete, k orientaci poslouží špičatá věž evangelického kostela. U kostela se zastavte u památníku zdejších legionářů, pak přejděte přes hlavní silnici na chodník, kde narazíte na modře značenou turistickou trasu vedoucí jihozápadním směrem nejprve kolem hřbitova a poté po náspu nedokončené Baťovy železnice do Vizovic. V Jasenné měla trať přemostit údolí, je to zřejmé od turistického rozcestníku Jasenná – Hřiště.

autor: Petra Psotková | zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Celý okruh má zhruba 12 km, z toho 8 km měří úsek z Vizovic přes Ublo do Jasenné, 4 km z Jasenné do Vizovic. Pro koho by byl výlet dlouhý, může z Jasenné jet do Vizovic autobusem.

Do výchozího místa výletu – do Vizovic – se můžete dopravit vlakem, autobusem nebo autem, parkoviště naleznete v blízkosti Domu kultury.

Zkuste také

HLavní partneři

Svatby na Rekreačním středisku v Trnavě. I letos krásné od A do Z

Na oblíbeném „eReSku“ v Trnavě mají na oslavy a svatby manuál. Mnohaleté zkušenosti týmu kolem svatebního manažera Roberta zaručily, že i letošní náročná sezóna proběhla...

Pneu Vraník – Přišel čas nechat auto přezout na zimu!

Za bezkonkurenční ceny pořídíte nové pneu nebo spolehlivé protektory od českého výrobce!Služby včetně 3D geometrie!A ke koupi 4 pneu či přezutí dárek – naše...

Rok v základní škole. V Neubuzi na to jdou jinak

Milí rodiče, vážení přátelé, představujeme se Vám jako škola, kde jsou Vaše děti vzdělávány v klidné rodinné atmosféře v užším kruhu, což umožňuje respektovat...

Tomáš Ševčík – Tvořím weby, které vydělávají

Tvořím webové stránky s důrazem na analýzy. Díky porozumění vašemu cíli, byznysu a zákazníkům postavím web, který bude efektivní, úspěšný a dokáže prodat váš...

Restaurace Sud Slušovice

Přijměte pozvání do restaurace, kterou najdete ve zcela netradičních prostorách budovy Music club sud ve Slušovicích. Po vstupu do restaurace se vám naskytne jedinečný...
X