Inzerce
DomůNovinkyROZHOVOR: Zájem o Vizovské Metal párty roste, říká Tomáš Ševčík z Orbis...

ROZHOVOR: Zájem o Vizovské Metal párty roste, říká Tomáš Ševčík z Orbis Metallum

Bylo to před dvěma lety. Na den přesně. I tehdy jsem s Tomášem Ševčíkem seděl v jeho kanceláři na vizovském náměstí. Vyprávěli jsme si o tvorbě webových stránek (více zde) a o jeho přístupech k tomuto vzkvétajícímu oboru. Dnes Tom uvařil silnější kávu. Tvůrce a organizátor stále populárnějších Vizovských metalových párty se během chvilky vášnivě rozpovídal o svých aktivitách i záměrech v Mekce moravského metalu!

Interview s vizovjanem, propagátorem metalové kultury, tvůrcem portálu Orbis Metallum a organizátorem Vizovských Metal párty

Metal párty, přesně – Vizovská metal párty.  Kde se Tome zrodil nápad uspořádat takovou akci?

Kde jsem přišel na metal party? V hospodě u piva (smích)! Opravdu! Kdysi jsme s kamarády seděli na sokolovně u piva a nostalgicky vzpomínali na metal party, které bývávaly v Malenovicích ve Zlíně. Tehdy, zhruba před deseti lety, to pořádal kamarád s tím, že to proběhlo pod záštitou Orbis Metallum a tuším, že těchto metal party bylo padesát během několika let. Konkrétně to bylo v Malenovicích U Šneka. Později jsme domluvili přímou spolupráci s Orbisem, kde jsme to začali propagovat. Tyto akce byly velmi úspěšné. Minimálně každé dva měsíce byla jedna metal party. Potom to skončilo. Právě teď nedávno jsme seděli s lidmi, které jsme znali z malenovické metal party a vzpomínali jsme na ty staré časy, na „ŠNEKOTÉKY“, kterým se tak říkalo díky té hospodě. Povídali jsme si, jaká je škoda, že už Metal párty není, a tak vznikl nápad, ať ji uděláme ve Vizovicích a majitelka sokolovny se nabídla, že to můžeme pořádat u ní. Využili jsme tedy příležitost a zkusili to.

 

O čem přesně akce je, je to jen o videoprojekci?  Nebo budou i nějaké kapely?

Akce probíhají v podobě videoprojekcí a zatím jsme měli jednu kapelu. Vizovská Metal párty je hlavně o tom, aby se příznivci metalové hudby sešli a pobavili. Dále to je o představování novinek, ale snažím se také sestavovat playlist tak, aby tam byly i nějaké známé pecky, na které si lidi rádi zapaří. V novinkovém bloku pouštíme okolo deseti skladeb, řekneme k nim pár slov, jako třeba – co to je za kapelu, o čem je deska, která teď vychází, či co je to za skladbu. Díky tomu se lidi mohou dozvědět, co třeba teď vyšlo nebo bude vycházet.

Jak tyto novinky vybíráte?

Snažíme se je vybírat tak, abychom pokryli co nejvíce metalových žánrů. Každý měsíc vychází stovky novinek, takže vždy vyberu kapelu, kterou lidi znají a do toho úmyslně zamíchám něco méně známé.

Vím, že se snažíte mít co nejširší záběr, nějaké preference ale jistě máte, kterému metalovému žánru dáváte nejvíce prostoru?

Obvykle preferujeme staré známé osmdesátky a devadesátky nebo i novější skladby, ale především jde o to, aby je lidé znali. V tomto výběru není problém, jelikož osmdesát až devadesát procent písní v průběhu Metalové párty je na přání.

Tome, odkud se na tuto akci jezdí, jsou zde jen lidé z blízkého okolí?

Na tuto akci se sjíždí především lidé ze Zlína a okolí, ale občas máme návštěvníky i z Ostravy, Prahy a někdy i ze Slovenska.

Řekneš něco k novým prostorám pro pořádání akce, proč změnila místo konání?

V prvé řadě nám Sokolovna úplně nevyhovovala dispozičně.  Metal párty tam byla rozdělena do více místností, což nebylo úplně OK. Dále jsme měli s majiteli odlišný názor na pokračování akce, takže se spolupráce rozdělila a přestěhovali jsme se do kulturního domu.

Akce probíhá pod záštitou Orbis Metallum, co to je a kde se to vzalo? Abych trochu OM představil tomu, kdo jej nezná, i když takových už moc není (teď se směju já).

Orbis Metallum znamená „svět metalu“. Dříve to bylo metalové fórum a dnes je to už portál. Máme redaktory, píšeme články, recenze, děláme reklamu kapelám a snažíme se jim pomoct se zviditelnit. Především jsou to teda začínající kapely. Spolupracujeme už téměř se všemi agenturami v České republice, a dokonce i s nějakými na Slovensku, kterým děláme reporty z akcí a dostáváme za to akreditace.

Vím Tome, že jsi zakladatelem tohoto portálu.

Ano, je to zhruba 12 let zpátky, co jsem to založil. Původně to bylo trochu z nudy na vysoké škole, když jsem čekal na přednášku. Z toho vzniklo fórum, které v České republice ještě nebylo, a nakonec jsme se rozrostli v několik tisíc fanoušků a přispěvatelů na fóru. Dnes zná Orbis Metallum v metalovém Československu už snad každý.

Kam se bude Orbis Metallum posouvat do budoucna?

Chystáme velkou změnu, jelikož fóra jako taková už moc nefungují. Jedou spíš sociální sítě, jako je třeba Facebook, Instagram apod. Nebudu zatím jmenovat, co přesně náš tým Orbis Metallum chystá, ale bude to opravdu pecka! To, co teď máme rozpracované, nemá obdoby v České republice ani ve světě. Do roka bychom měli rozjet nějakou testovací verzi.

Co metalová základna na Zlínsku, je tu nějaká? A Vizovice, které mají pověst metalového města?

Ano, tady na Zlínsku je velký počet fanoušků metalu a konkrétně ve Vizovicích obzvlášť. Samozřejmě nemůžeme srovnávat Vizovice se Zlínem, ale obecně je v kraji fanoušků opravdu hodně. To jsme poznali už před těmi deseti lety v Malenovicích. Už tehdy šlo vidět, že tady ti lidé jsou a mají zájem se chodit bavit za touto muzikou. Samozřejmě potom jsou tu ještě další akce, jako třeba Masters of Rock Café nebo slavný Masters of Rock, takže metalisté tady svou zábavu mají, ale v průběhu roku jí běžně zas tak moc není. Jde vidět, že když tu někdo udělá metal party, tak jsou lidé rádi, že se mohou jít bavit i na takovou akci.

Organizovat takovou Metal párty jistě není jednoduché.  Dopustili jste se nějakých chyb?

Nejdůležitější přípravou na akci je samotná hudba, její výběr, novinky, které chystám pár dní před akcí, ať jsou co nejaktuálnější. Potom je podstatná technika, ozvučení, obraz, projekce atd. Všechno to musíme otestovat, obzvlášť teď, když jsme šli do nových prostor. Dělali jsme dvě zkoušky, abychom měli jistotu, že vše funguje tak, jak má. Novinkou jsou trika, plakáty a placky Orbis Metallum do soutěže, aby se to dostalo mezi lidi.

Vytknul bys vám něco z předešlých metal party?

Asi největší chyba v začátcích byla ta, že jsme pořádně nepodchytili techniku. Byly tam nějaké problémy se zvukem i projekcí, ale každou další akci jsme zlepšovali. Vychytali jsme zvuk i obraz. Poučili jsme se z chyb a napravili je.

To je dobře Tome, dnes pro tebe mám poslední otázku. Jaká je nejbližší budoucnost Metal Párty? Co plánujete?

Do budoucna bychom určitě chtěli prostřídat projekci s kapelami, udělat k tomu nějaký program, ať to do sebe zapadá a dává smysl. Neustále ladíme poměr tradičních pecek a nových věcí, takže teď je debata na Facebooku a řešíme to. Stále to přizpůsobujeme a posunujeme dál, ať se lidé baví. Novinkou je také naše spojení s Happy Teamem, který je skupinou lidí s desetiletou praxí v pořadatelství akcí, na triku má více než 100 úspěšných kulturních událostí!

Děkuji za rozhovor Tome.

HLavní partneři