Inzerce
DomůNovinkyR 49 – konec valašské idylky Vizovských vrchů

R 49 – konec valašské idylky Vizovských vrchů

V březnu, respektive 20. 3. 2012, se podařilo českým zástupcům prosadit na půdě Evropské unie dotaci na výstavbu rychlostní silnice R 49.
Okolo šťastně nešťastné rychlostní silnice bylo již napsáno tolik, že by popsané strany daly vzniknout masivní knize, která by díky své váze šla zapůjčit v knihovně a odvézt jedině na dvoukoláku.

Lidský rozum a logika prohrávají nad evropskými zájmy, mnohdy slepou iniciativou politiků a lobistů.

Obhajoba R 49 našich regionálních a krajských politiků je až příliš chabá. Argumenty, které garantují příliv peněz do regionu, budování nadnárodních fi rem, výstavbu čerpacích stanic či hotelů sloužících pro projíždějící, rozšíření turismu díky snadnějšímu příjezdu do regionu, se rozpadají nejen na logickém úsudku. Přínos nových pracovních míst, tak jak si spousta politických představitelů fandí, se neuskuteční. Jistě, pro zúčastněné dopravce během odvozu a dovozu materiálu se nějaká ta práce najde. Ale to je asi tak vše. Pokud tedy pomineme zvýšený úklid zmačkaných krabiček od cigaret, odhozených vajglů a prázdných plechovek od Coca – Coly podél cest a samotných mostů.

Jen pohled na nákresy, plány, všechny ty odbočky, nájezdy a plánovaná parkoviště dokazuje, že nemá s místním rozvojem nic společného. Laicky řečeno, chcete- li ze zkušeností z jiných obdobně uskutečněných projektů u nás i v zahraničí, auta jen nad Vizovicemi prosviští a zmizí na ‚Dálném východě‘. R 49 je pouze silnice sloužící k transferu. A jak již řekl jeden nejmenovaný politik: „Silnice R 49 je důležitá pro Evropskou unii, nikoliv pro Zlínský region!“

Jsme v 21. století a bránit pokroku je hloupost. Cesta tu bude stát, i kdybychom se stavěli na hlavu. Někdo s ní bude souhlasit, jiný ne. Nic nového. Každý rád skočí do auta, za Vizovicemi najede na nájezd a hurá do Prahy. Proč ne. Jen zda ta daň za těch pár ušetřených kilometrů stojí.

„Lidský rozum a logika prohrávají nad evropskými zájmy.“

Doposud jsme si tak nějak fandili, že v našem regionu není žádná velká fabrika zatěžující ovzduší a naše valašské kopečky jsou svým způsobem velmi čisté a zdravé. Škoda, za pár let již nebudou, a i přes předběžné měření a předpokládané výsledky emisních zplodin, se kterými projekt kalkuluje, smog na Vizovice padne. Všichni víme, jak funguje inverze a musíme si uvědomit, že R 49 bude nejvyšší stavbou a smog si vždy nachází nejkratší cestu dolů, do údolí, do Vizovic. Takže vy, kteří bydlíte na druhé straně Vizovic a žili jste v domnění, že se vás dopad R 49 netýká, jste na omylu.

Je jen škoda, že členitá Janova hora, která nyní slouží k romantickým procházkám milenců či občanů důchodového věku, korzování maminek s kočárky a malými dětmi a v neposlední řadě jen venčení a proběhnutí našich čtyřnohých miláčků, se tak uzavře. Rozetne ji mohutný koridor silnice, a i když nám přes ni vybudují most, již vidím, jak pod hučícími třicetitunovými kamiony se půjde někdo procházet a vyčistit si hlavu do přírody. Obdobná situace bude na protějším kopci – ‚Baráku‘. Dalších příkladů je hodně.

Zisk a přínos pro Vizovice nulový, dopad však bude fatální.

Richard Jaroněk

HLavní partneři