Inzerce
DomůInzerceNa co si dát pozor při výběru stavebního pozemku?

Na co si dát pozor při výběru stavebního pozemku?

Při výběru stavebního pozemku je důležité napřed zvolit své preference, někdo může chtít pozemek svažitý, někdo zase na rovině. Pokud by se jednalo o stavební parcelu na zelené louce je důležitá vzdálenost inženýrských sítí. Dále jak je pozemek orientován, na jakou světovou stranu, taky záleží víceméně na tom, co ten daný člověk preferuje.

Jak kupující zjistí, že je daný pozemek stavební?

U pozemků tuto informaci nevyčteme na první pohled v katastru. Proto je důležité, pokud chceme kupovat pozemek a zjistit jestli je stavební, zajít si např. na stavební úřad, nebo na odbor územního plánování v příslušné obci, kde nám z územního plánu poví, zda je daný pozemek stavební, nebo jestli má jiné funkční využití.

Může si stavebník postavit na svém pozemku dům, jaký se mu zlíbí?

Již před tím, než stavebník nějakou vizí a plánem navštíví architekta je dobré zajít na stavební úřad, kde zjistí, jestli na daném pozemku nejsou nějaké regule, jestli neexistuje nějaká územní studie, která může určovat jak se na daném území bude zastavovat, jestli je tam regulační plán, nebo či je tam schváleno územní řízení.

Je rozdíl jestli stavíme na zelené louce, nebo v trvalé zástavbě např. v zástavbě města, nebo v zástavbě vesnice, kde je dobré pamatovat na prostředí, aby byla zachována kontinuita daného místa. Abychom například nepřišli do podhorské krajiny ze sedlovýma střechama s nějakou funkcionalistickou stavbou , např. kostkou v plochou střechou.Důležitá je tedy okolní zástavba, požadavky obce, stavebního, popř. památkového úřadu.

Jak dlouho trvá vydání stavebního povolení?

Zaleží jestli započítáváme délku zpracování dokumentů projektantem , nebo jestli bereme tu dobu, kdy dáváme dokumenty na příslušné orgány státní správy a stavební úřad.

Projektant musí nejprve zpracovat dokumentaci, ke které se vyjadřují orgány státní správy, k dokumentaci je potřeba koordinované stanovisko odboru územního plánování, památkové péče, životního prostředí, vydávají se stanoviska jednotlivých síťařů. Pokud tohle všechno máme, může jít dokumentace na stavební úřad. Délka vyřízení je v česku různá, koordinované stanovisko však trvá v průměru od 2 do 9 měsíců. Stavební úřad má na schválení 30 dní, dle stupňů jednotlivé projektové dokumentace.

Co je všechno potřeba pro vydání stavebního povolení?

Pro získání je potřeba dokumentace v příslušném stupni, kterou poté schvaluje stavební úřad. Součástí dokumentace jsou situační výkresy, technické zprávy. Součástí je stavební část – statika stavby, dále pak jednotlivé profese jako je vytápění, voda, kanalizace, elektro, dále také průkaz energetické náročnosti. Pokud tohle všechno máme, můžeme jít na jednotlivé úřady.

Myslíš, že profese realitního makléře má pro lidi nějaký význam, přínos, smysl?

Můj názor na práci realitního makléře je takový, že smysl má, v dnešním světě je těžké se orientovat, Pokud člověk prodává, nebo kupuje nemovitost, tak je dobré, aby měl u sebe člověka, který se vyzná v těchhle věcech. Já pokud jsem architekt, tak rozumím věcem stavebním. Realitní makléř rozumí marketingu prodeje, legislativě, ví na který úřad zajít. Pokud bych já prodával, nebo kupoval nemovitost, tak bych určitě vyhledal realitního makléře, abych s tím neměl starosti a mohl se věnovat například své práci.

Celý rozhovor s Adamem Vránou: 

V současné době je v našem okolí velká poptávka po stavebních pozemcích, ale téměř žádná nabídka. V případě, že chcete prodat Váš pozemek, ale také dům, či byt za velmi dobrou cenu, tak mě neváhejte kontaktovat, rád se s Vámi nezávazně pobavím o detailech a specifikách Vašeho případu a zdarma Vám pomůžu posoudit tržní cenu a doporučím Vám ideální prodejní strategii.
Tomáš Surovec – realitní makléř
Tel.: 731 765 724

Email: surovec@realpremium.cz

Web: www.tomassurovec.cz

Ukázky mé práce při prodeji stavebního pozemku:

Ukázky mé práce při prodeji bytu: 

HLavní partneři