Proč se pustila do projektu zabývající se hipotrapií a co to znamená? V centru Březové u Zlína, v uličce za školkou je malá farma zaměřená na chov a trénink koní.
„Poskytuji také individuální výuku jízdy na koni dětí i dospělých a vyjížďky do okolní krásné přírody pro pokročilé jezdce,“ vysvětluje provozovatelka Michaela Bičová. „Hipoterapie je mi blízká, protože jsem původním vzděláním sociální pedagog a vztah k učení a pomoci osobám se zdravotním postižením je blízký mému srdci. K hipoterapii potřebujete vhodného a speciálně připraveného koně, který je v kroku schopen nést na hřbetu člověka, který neudrží správné těžiště tak jako jezdec zdravý. Z mého pohledu je pro tyto lidi, kteří k nám přichází z různých míst i vzdálenějších z celého Zlínského kraje, největším přínosem to, že je kůň živý, dává hřejivé teplo a v pohybu v kroku terapeuticky působí při pohybových poruchách,“ sděluje realizátorka projektu.
„Na provoz hipoterapie v letošním roce se nám podařilo získat opět finanční podporu ze Sociálního fondu Zlínského kraje přes projekt Radostná setkání s hipoterapií. Projekt je zaměřen na cílovou skupinu dětí a osob se zdravotním postižením,“ představuje projekt jeho realizátorka Michaela Bičová. „Terapii pomocí koní poskytujeme osobám s jak mentálním, psychiatrickým i s tělesným postižením. Podmínkou pro možnost zapojení se do projektu je mít průkazku ZTP nebo ZTP/P. Lekce trvá 30 min pro jednu osobu. Pro dítě se zdravotním postižením nebo dospělého to znamená, že je pro něj v rámci projektu bezplatná, což je velkou výhodou,“ poznamenává realizátorka projektu.
„Název projektu koresponduje se zážitky při probíhající hipoterapii s klienty. Naše klisna Lilly, která dokáže poskytnout své služby i osobám s vysokou mírou podpory a přitom vyloudí na jejich tváři úsměvy. V tom vidím velký přínos pro tuto cílovou skupinu, je to psychická pohoda, zklidnění nebo naopak zvýšení aktivity a radost, se kterou od nás klienti odjíždí. Tím, že je projekt dotován, je dostupný pro ty, kteří by si ze svých příjmů nemohli dovolit zaplatit ježdění na koni,“ dodává k projektu realizátorka.
„Jsem vděčná za finanční podporu Zlínskému kraji neboť bez ní by bylo velmi složité nebo i nemožné realizovat hipoterapii pro osoby se zdravotním postižením,“ s úsměvem děkuje realizátorka projektu.