Rádi bychom něco podnikli doma…. A nejlepší mimo krásné knihy, je ruční práce a tvořeníčko…nebo krásný film, hudba…ale vrátíme se o pár slov zpět, takže ruční práce.
Pokud máme doma i malé ratolesti, je zábavné podnikat s nimi různé činnosti a hrátky.
A zde je taková malá inspirace pro vás.
Děti znají (většinou) domácí zvířátka, mezi taková patří i ovečka. V dnešní době mnoho chovatelů ovečky chová pro radost, ale stále je zde několik farem, které ovečky chovají z jiných důvodů.
Třeba na ovčí vlnu.
Když vidíte ty špinavé ovečky, říkáte si, to není možné, jak z toho potom můžeme mít třeba čepici, nebo svetr. Vždyt je tak zacuchaná, tak špinaná.
A zde jsme v bodu, kdy lze zaměstnat i malé děti, naučit je zpracovávat ovčí vlnu.
Jak na to?
Zpracovat vlnu doma, není nic složitého. Pokud získáte ostříhanou syrovou potní vlnu, třeba od farmářů, vyperete ji, usušíte a vyčešete. S vyčesáváním vám právě mohou pomoci děti. Dotek s vlnou, práce je tak velmi uklidňující, že si při této práci s dětmi, můžete i zpívat, vyprávět si příběhy. Tak jak to dělávaly naše babičky.
Jaký je postup: nejprove je nutné z vlny vybrat velké kusy znečištěné vlny a nečistoty. Následně vlnu ponoříte opakovaně 1-2x do lázně o teplotě 25-30°C. Opakovaně znamená, že vodu vyměníte za čistou. Vlnu ve vodě mačkáte a perete asi 1 hodinu. I zde mohou děti přiložit ruce k dílu, protože je to úžasná terapie. Vlna díky lanolinu má úžasnou samočistící schopnost a pokud ji chcete zbavit ovčí vůně, můžete ji vypravt v prostředku na praní vlny, v případě extrémního znečištění je první lázní voda se sodou, stačí malá lžička sody a lehce namočit.
Po vyprání vlnu neždímeme, jen přemístíme na třeba sušák na prádlo a položíme třeba na plátno rozprostřené na sušáku. Pod sušák umístíte třeba plastové umyvadlo, aby část vody z vlny nekapala na zem. Sušíte do sucha v polostínu.
Jak dále s rozčesáním vlny?
Velmi záleží jaký na vyčesávání vlny máte stroj, či kartáč. Každopádně pokud máte kartáč, který je příjemný i pro děti, můžete začíst s vyčesáváním. Na jeden kartáč umístíte kousky vlny, které lehce rozčešete, potom přiložíte druhý kartáč, kterým pročesáváte vlnu na již kartáči umístěnou. Rozčesáváme a rozčesáváme, odstraňujete zbytky nečistot a z vlny děláte měkčí, měkčí, rozčesanější a nadýchanější.
Samozřejmě se vlna dále zprácovává, ale i s takto učesanou vlnou mohou děti tvořit a vyrábět různé obrázky, postavičky a dle fantazie ji dále zprácovávat. Protože vlna lze využít na moho způsobů, nejen jako pokrývka hlavy.
Třeba vás tento článek zaujal a užijete si zábavu s vlnou jako já.
S láskou