Inzerce
DomůNovinkyVe Vizovicích se snídalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

Ve Vizovicích se snídalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů

Vizovice, 9. května – V Babiččině zahrádce Doteku, o.p.s., který sídlí v budově DPS ve Vizovicích se v sobotu průběžně v ranních a dopoledních hodinách prostřídalo kolem 25 lidí na pikniku Férová snídaně NaZemi.

Nejen senioři a zaměstnanci tamní sociální služby, ale i jejich rodiny a veřejnost tak podpořili fairtradové a lokální pěstitele. Návštěvníci svou účastí mohli dát najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně pěstuje například čaj, kávu nebo zeleninu a ovoce. Piknik proběhl na Světový den pro fair trade. Vedle Vizovic se snídalo na dalších více než 130 místech po celé České republice.

Voňavé koláče, chutné pomazánky se surovinami od místních pěstitelů, doma upečený chleba, čerstvé kravské mléko, fairtradová káva nebo čaj. To byly nejčastější pochutiny, které si účastníci připravili a přinesli s sebou na férový piknik.

Na dvorek seniorského domu prosvítalo sluníčko, mezi dřevěnými záhony s bylinkami posedávali staří lidé společně s jejich dětmi. Vnuci, vnučky a personál poletoval okolo. Talíře byly plné nejen pečivem „od babiček“, každý z příchozích něčím přispěl, a tak se ráno i dopoledne neslo v příjemné reciproční náladě, vzduchem se nesla vůně čerstvě mleté kávy ze starého dřevěného mlýnku. „Někteří naši klienti měli těžký život, vědí, co je nuzota a těžká práce. Proto jsou rádi, že existuje férový obchod – možnost pomoci lidem v chudých zemích. Symbolické připojení se ke Světovému dni pro fair trade dává smysl také jejich generaci,“ uvedla Jana Štefková, sociální pracovnice Dotek, o.p.s.

Zájem o fair trade v ČR roste. Za výrobky se známkou FAIRTRADE čeští zákazníci loni utratili celkem 203 milionů korun. Maloobchodní obrat s fairtradovými výrobky se tak oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17 %. Nejprodávanějším fairtradovým produktem je již několik let po sobě káva. Vloni se jí prodalo 190 tun v hodnotě 138 milionů korun.

V ČR v současnosti máme také již 12 Fairtradových škol včetně dvou fakult a devět Fairtradových měst – jako poslední se přidala minulý měsíc Kroměříž.

Fair trade dává lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají za svou kávu nebo kakao spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy.

Další informace o Férové snídani NaZemi naleznete na www.ferovasnidane.cz.

Kontakt: Jana Štefková, organizátorka Férové snídaně ve Vizovicích, tel.: 737 024 823, e-mail: sociálni.dotek@seznam.cz

HLavní partneři

X