Inzerce
Domů Novinky Vizovické „Gajdy a zelé“. Tuplovaný titul za nejlepší kyselici získala dívka z...

Vizovické „Gajdy a zelé“. Tuplovaný titul za nejlepší kyselici získala dívka z Ostraty

18 vzorků té nejpoctivější valašské kyselice se utkalo v pátek 10. ledna v kavárně Kulturního domu ve Vizovicích o titul nejlepší. 5 litrů voňavé soutěžní polévky dodaly převážně hospodyňky z Vizovic, tradičně se ovšem přidali i zástupci okolních obcí, a tak tu svůj recept předvedli třeba kuchaři ze Slušovic či Ostraty.

 A právě dívka z Ostraty, malé vesničky poblíž Slušovic, brala ve Vizovicích ocenění nejvyšší.  A rovnou dvě. Vítězství v pátek bezkonkurenční kyselice třináctileté Petry Jaroňové totiž kromě 1. místa v ceně hlasujících diváků potvrdila i porota, rovněž příčkou nejvyšší. „Hned po ochutnání prvního vzorku, jímž byla nakonec vítězná kyselice, jsem si říkala, že právě tato by měla vyhrát,“ řekla krátce po vyhlášení výsledků soutěže starostka Vizovic Silvie Dolanská, která loňskou kuchařskou účast vyměnila letos právě za místo v porotě. „Vařit kyselici jsem se naučila v turistickém kroužku Hvozdenských parťáků, kterého jsem již několik let členkou. Tuto valašskou specialitu vaříváme pravidelně jednou za rok, a to dokonce venku nad ohněm a v kotlíku,“ vysvětlila dvojnásobná vítězka letošní vizovické soutěže. Přiznala ale zároveň, že doma jí při vaření soutěžní polévky vydatně radili.

Kulinářské soutěžení bylo i letos podpořeno dávkou folklóru, v rámci hudebního programu vystoupili Mladí gajdoši z Kašavy, Petr Sovják z Neubuze, Gajdošská muzika pana Černíka, a přidali se i gajdoši z Podřevnicka a Kašavská gajdošská.

Oblíbené soutěži tradičně předcházela neméně zajímavá vernisáž výstavy „Šikovné ruce občanů Vizovic“, kterou úvodním slovem zahájila Jiřina Trlicová, vedoucí Domu kultury ve Vizovicích. Rukodělné výrobky místních tvořivých občanů Vizovic mluví samy za sebe. Například Vizovické náměstí, umělecké dílo místního řezbáře Luboše Jaroňka, které je kvůli svým rozměrům umístěno na balkoně hlavního sálu Domu kultury, stojí rozhodně za shlédnutí. Nejen tento, ale i mnoho dalších skvostů, mohou občané vidět ve výstavních prostorách Informačního centra DK až do 2. března 2017.

HLavní partneři

X