Video: Po čtyřech rychlostních zkouškách je v čele favorit Kopecký

Sobota, 29 Srpen 2015 16:03 | Zdroj: Petr ŘÍHA tiskové středisko Barum Czech Rally Zlín, Video - Zlin.cz Bookmark and Share

Jezdec továrního týmu Škoda Motorsport Jan Kopecký potvrzuje roli největšího favorita 45. ročníku Barum Czech Rally Zlín zařazené do seriálu FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC) a do Mistrovství České republiky v rally 2015. Po třech sobotních dopoledních rychlostních zkouškách vede o 8,4 vteřiny před vítězem páteční městské speciálky Václavem Pechem.

Třetí je lídr evropského šampionátu Kajetan Kajetanowicz z Polska, který zaostává za vedoucím jezdcem o necelých 32 vteřin.

Kopecký s vozem Škoda Fabia R5 vyhrál všechny tři sobotní dopolední rychlostní zkoušky a potvrzuje svou formu. Letos na domácích tratích nenašel přemožitele, zvítězil ve čtyřech závodech a už jen krůček mu chybí k zisku třetího domácího titulu. O něj bojuje s obhájcem loňského vítězství na Barum Czech Rally Zlín a úřadujícím českým šampionem Václavem Pechem, který pilotuje vůz Mini John Cooper Works S2000.

Hned v úvodu sobotní části první etapy musel nedobrovolně odstoupit Francouz Robert Consani, který před startem pomýšlel na umístění v elitní desítce absolutního pořadí. Consani se svým vozem Citroën DS3 R5 během RZ Slušovice těžce havaroval, auto několikrát přetočil přes střechu a předčasně skončil. Hrozivě vypadající nehoda se obešla bez zranění posádky.

Polský závodník nabral velkou ztrátu, ovšem po úpravě jeho času s ohledem na Consaniho havárii se dostal na třetí pozici v průběžném pořadí a drží se šest vteřin před Irem Craigem Breenem, jenž je jeho největším konkurentem v boji o titul kontinentálního šampiona. Před startem zlínské soutěže je od sebe dělilo po šesti odjetých závodech pouhých pět bodů.

První etapu pětačtyřicátého ročníku Barum Czech Rally Zlín nedokončí čeští jezdci Jaromír Tarabus (Škoda Fabia R5) s Romanem Odložilíkem (Ford Fiesta R5), kteří měli podobné ambice na umístění mezi elitou jako Consani. Tarabus musel odstoupit během RZ Pindula kvůli technické závadě na olejovém čerpadle, Odložilík havaroval a ulomil kolo.

Čtvrtá rychlostní zkouška Maják byla kvůli nehodě Raula Jeetse (Ford Fiesta R5) ukončena. Estonský pilot trefil v obci Oldřichovice krátce před cílem dům, z něhož začal únikat plyn, proto pořadatelé první sobotní průjezd měřeným úsekem Maják zrušili a zbytek startovního pole absolvoval objízdnou trasu. Blízko nehody Estonce měl nehodu i Martin Vlček (Škoda Fabia S2000).

V kategorii produkčních vozů vede po čtyřech testech Maďar Dávid Botka (Mitsubishi Lancer EVO IX), kterého pronásleduje Vojtěch Štajf (Subaru Impreza STi). Mezi dvoukolkami je nejrychlejší Marijan Griebel z Německa před Švédem Emilem Bergkvistem (oba Opel Adam R2) a Ondřejem Bisahou (Citroën DS3 R3T. Za Griebelem s Bergkvistem je třetí v juniorské kategorii evropského šampionátu další německý jezdec Julius Tannert (Opel Adam R2)

. V sobotu je na programu v rámci první etapy ještě pět rychlostních zkoušek. Účastníky Barum Czech Rally Zlín čeká druhá etapa v neděli 30. srpna, kdy se pojede šest testů na třech úsecích s názvy Semetín, Troják a Žlutava o délce 87 ostrých kilometrů. Nejúspěšnější posádka převezme pohár pro vítěze v neděli v 16 hodin před zlínskou radnicí na náměstí Míru.

Neoficiální pořadí po 4. rychlostní zkoušce: 1. Kopecký, Dresler (CZE, Škoda Fabia R5) 34:42,6 min 2. Pech, Uhel (CZE, Mini John Copper Works S2000) + 8,4 s 3. Kajetanowicz, Baran (POL, Ford Fiesta R5) + 31,7 s 4. Breen, Martin (IRL/GBR, Peugeot 208 T16) + 37,7 s 5. T. Kostka, L. Kostka (CZE, Ford Fabia R5) + 41,0 s 6. Lukjaňuk, Arnautov (BLR/RUS, Ford Fiesta R5) + 51,5 s 7. Valoušek, Havelková (CZE, Škoda Fabia S2000) + 51,8 s 8. Jakeš, J. Novák (CZE, Citroën DS3 R5) + 1:05,3 min 9. Černý, Černohorský (CZE, Škoda Fabia S2000) + 1:20,1 min 10. Kobus, de Wild (NLD, Škoda Fabia R5) + 1:20,2 min