Vánoční koncert „Kašavy“ ve Štípě. Letos pro Anetku ze Zlína

Pondělí, 29 Prosinec 2014 15:17 | Zdroj: Horní Podřevnicko.cz, Foto - PJ, info - www.soubor-kasava.cz | Značky Foto, Kašava, Štípa Bookmark and Share

Fotoreportáž z charitativní akce ve Štípě

Valašský soubor Kašava pořádá každé dva roky sérii vánočních koncertů. Veškerý výtěžek z těchto vystoupení daruje někomu potřebnému. Pro letošní rok si vybral devítiletou Anetku Kolínkovou ze Zlína. Jeden z celkem tří koncertů se konal tři dny před příchodem Nového roku v kostele Narození Panny Marie ve Štípě.
Devítiletá Anetka Kolínková, které letos vykoledované penízky pomohou, je postižena spinální svalovou atrofií. Je to genetická nemoc ovlivňující všechny svaly v těle – ty nerostou, naopak ubývají a slábnou. Anetka je proto zcela nehybná a jen díky přístrojům může dýchat, přijímat potravu či komunikovat. Na intelekt však tato nemoc nemá vliv, Anetka tedy může navštěvovat, byť jen několikrát týdně, čtvrtou třídu běžné základní školy. Ráda má také pobyt v bazénu či procházky se svým canesterapeutickým pejskem. Má dvanáctiletou sestru Elišku a ročního brášku Jirku. Anetka potřebuje celodenní péči a také americký lék Ammonaps, který je velmi drahý a není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.