Ukliďme Česko! Hlásí Slušovice, Vizovice, Zádveřice, Hvozdná i Lutonina

Pátek, 08 Duben 2016 07:51 | Zdroj: Horní Podřevnicko.cz | Značky Hvozdná, Lutonina, Slušovice, Vizovice, Zádveřice

Bookmark and Share

Informace o největší dobrovolnické akci, která se uskuteční už 16. dubna!

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Společně, v sobotu 16. dubna.

Na počátku této aktivity stála mobilní a webová aplikace Zmapujto, prostřednictvím které mohou občané informovat úřady o černých skládkách a dalších problémech ve svých městech a obcích. Asi si dovedete představit, že takových černých skládek se po naší republice nachází nespočet. Nebylo však v silách úřadů tyto hlášené skládky likvidovat, proto se na jaře v roce 2014 uspořádal první celorepublikový dobrovolnický úklid, kterého se zúčastnilo asi 6 000 dobrovolníků. Do druhého ročníku se zapojilo přes 31 000 účastníků.

Poprvé letos do akce zapojí i Slušovice. „Třetí ročník je před námi a my doufáme, že čísla zapojených dobrovolníků půjdou nahoru i díky našemu městu,“ řekla portálu Horní Podřevnicko Marta Hefková, organizátorka akce „Ukliďme Slušovice“. Sraz účastníků je tam naplánován na sobotu 16. dubna v 9 hodin na náměstí u kostela ve Slušovicích. „Velmi doporučujeme vhodné oblečení a obuv do terénu. Počítáme také s účastí rodin s dětmi, pro které vytipujeme vhodné trasy. Protože i u nás najdeme míst volajících po úklidu více, při hojnějším počtu se dobrovolníci rozdělí do několika skupin. Svoz sesbíraného odpadu zajistí pracovníci technických služeb města Slušovice, odvozem na sokolskou zahradu, kde bude připraven kontejner na sesbíraný odpad, a my na vlastní oči uvidíme, kolik odpadků se kolem nás povalovalo. Celou akci podporuje město Slušovice, které jako poděkování za účast a ochotu něco udělat pro životní prostředí a své okolí připraví občerstvení pro malé i velké na závěr akce na sokolské zahradě v podobě společného táboráku,“ nastínila průběh akce dobrovolnice ze Slušovic.

V rámci regionu se však nebude uklízet zdaleka jen ve Slušovicích.  Například ve Vizovicích se pořádání ujala rovnou Rada Města. Na akci Ukliďme Vizovice se sejdou účastníci v 9 hodin na Masarykově náměstí za budovou Městského úřadu.

Pod názvem Příroda bez odpadků se v Zádveřicích pod vedením Vladěny Turečkové z Mysliveckého kroužku Liščata sejdou rovněž v sobotu 16. dubna v 9 hodin - za budovou Obecního úřadu na sběrném dvoře.

Starosta obce Hvozdná pan Miroslav Válek svolává na akci Ukliďme naši obec dobrovolníky rovněž na 16. duben v 8 hodin před obecní úřad, kde účastníci dostanou pytle pro sběr odpadu a rovněž se dozví, kde budou místa pro uložení sesbíraného odpadu.

A konečně - na akci Uklízí myslivci se sejdou v Lutonině. Stanislav Migál z Mysliveckého kroužku SOVY Lutonina tam na sobotu 16. dubna 9 hodin svolává dobrovolníky k myslivecké chatě. Cílem úklidu tam bude posbírat odpadky z parkoviště pro kamiony při příjezdu do obce Lutonina.

Více informací na webových stránkách jednotlivých obcí nebo na webu www.uklidmecesko.cz.

HORNÍ PODŘEVNICKO, regionální portál pro Vizovicko a Slušovicko, bude 16. dubna v terénu mapovat úklidové práce a jednotlivých míst spádové oblasti přinese obsáhlou reportáž.