400 let Lukrécie Nekešové. Urozená paní znova před oltářem

Pondělí, 24 Březen 2014 04:53 | Zdroj: Horní Podřevnicko.cz, Foto - PJ; Text | Značky Lukov, Ostrata, Štípa Bookmark and Share

Fotoreportáž

400 let Lukrécie Nekešové. Urozená paní znova před oltářem
Originální slavností si ve Štípě tuto neděli připomněli významné výročí. Právě 23. března 2014 uplynulo 400 let od úmrtí urozené Lukrecie Nekešové, zakladatelky nového poutního kostela Narození Panny Marie.

Slavnostní mši, kterou doprovodilo Pěvecké sdružení moravských učitelů pod vedením prof. Lubomíra Mátla, celebroval biskup Josef Hrdlička.

Návštěvníci prohlédnout svatební oděv z počátku 17. století a na vlastní oči vidět, jak mohli být Lukrécie Nekešová a její manžel Albrecht z Valdštejna oblečeni v jejich svatební den. Slavnosti se zúčastnili také krojovaní z Ostraty i dalších obcí z okolí. Součástí akce byla i výstava věnovaná působení Lukrécie a Albrechta na Východní Moravě.

Oslava významného výročí pokračovala i v odpoledních hodinách.  Od 15 hodin byl na programu koncert Pěveckého sdružení moravských učitelů, až do pozdního odpoledne si pak mohli návštěvníci prohlížet památku i s průvodcem.

Významné výročí je nerozlučně spojeno s moravskou šlechtičnou Lukrecií Nekešovou z Landeka, která před svou smrtí zavázala svého manžela Albrechta z Valdštejna zvláštním slibem. Ve Štípě měl nechat vybudovat velký kostel a přenést do něho uctívanou sošku Panny Marie Štípské. Při novém kostele měl na přání své ženy nechat postavit také klášter. Valdštejn přání vyplnil a na stavbu povolal zručné dělníky a stavitele, pravděpodobně až z Itálie. Kostel byl do současné podoby dostavěn až za mnoho desítek let poté, ale díky závěti paní Lukrecie se může Štípa chlubit svatyní v celém širém okolí jedinečnou.
Akce se konala za podpory od statutárního města Zlína – místní části Štípa, Zlínského kraje, ve spolupráci se Spolkem přátel hradu Lukova a občanským sdružením Communitas Auxilium.