Star Rally Historic posiluje pozice

Úterý, 15 Červenec 2014 17:47 | Zdroj: TZ Jakub HOFBAUER tiskové středisko Barum Czech Rally Zlín | Značky Hvozdná, Neubuz, Slušovice, Sport, Vizovice, Zádveřice Bookmark and Share

Star Rally Historic posiluje pozice
Barum Czech Rally Zlín má velice bohatou historii, vždyť se blíží už do poloviny své páté dekády. A právě na tuto historickou tradici už několik let odkazuje vložená rally automobilů, které se po tratích barumky proháněly v letech minulých. A i samotná Star Rally Historic už začíná získávat punc tradiční akce, letos se před jejím názvem zabydlí pořadová římská sedmička.
Zatímco v prvních letech šlo zejména o vloženou atrakci pro diváky, před jejímiž zraky defilovaly historické rally vozy v rámci demonstrační jízdy, letos už podruhé půjde o plnohodnotný podnik měřený na čas. Tuto změnu pořadatelé z AK Barum poprvé zavedli loni zejména na popud samotných posádek a jak se záhy ukázalo, novinka padla na úrodnou půdu. Na startu se totiž v roce 2013 objevila elita českého historického motosportu, např. Jiří Navrátil s Fordem Sierra RS Coswort nebo Lubomír Tenkl s BMW M3, kteří zatoužili po skalpu Jaroslava Vančíka s Ladou VFTS. Právě souboje této trojky byly největším kořením a nutno dodat, že se jelo naplno až do posledního metru. Šestý ročník Star Rally Historic nakonec ovládl Vančík před Tenklem, Navrátil skončil kvůli desetisekundové penalizaci třetí.

Pořadatelé Star Rally doufají, že se v letošním roce na startu objeví ještě lepší konkurence. Dosavadní kontakty se zejména domácími týmy a posádkami dokonce vedly k tomu, že se po roce opět zvýší propustnost trati. „Historické automobily jsou pro řadu lidí čím dál, tím víc atraktivnější a lákají jak diváky, tak závodníky. Právě tento zájem nás přiměl, abychom letos Star Rally Historic v programu barumky vyčlenili větší prostor a mohli zvýšit počet převzatých vozů z padesáti na šedesát,“ říká Zdeněk Bělák, člen organizačního výboru Star Rally Historic.

Zmíněná šedesátka vozů bude stejně jako vloni rozdělena do dvou základní kategorií, kdy ta první bude měřena časomírou a druhá pojede jako demonstrační jízda rally legend. Jak ukázal předešlý ročník, toto členění dokáže zaručit velkou pestrost startovního pole. „V měřené části jsou u vozů vyžadovány trochu striktnější předpisy v podobě průkazů historických vozů HTP či TPHV,“ vysvětluje Bělák. „Na druhou stranu u neměřené kategorie legend jsou předpisy trochu benevolentnější a umožňují projet trať závodu například i posádkám, které nemají klasické závodní licence či jejichž vozy se lehce odlišují od homologace. Díky tomu se fanouškům mohou ukázat například automobily, které by se na trať plnohodnotné rally nedostaly.“

Stejně jako v předešlých letech i letos pořadatelský tým jedná o účasti zahraničních posádek, které do Zlína pravidelně přivážejí ty nejklasičtější vozy např. značek Lancia či Porsche. Byl to právě ročník 2013, kdy Zlín vůbec poprvé v historii přivítal legendární Lancii 037 Rally skupiny B. Podobných automobilových perel se ale na Star Rally Historic neukázalo ještě hodně, takže rozhodně není důvod usínat na vavřínech. Organizační tým však zajištění podobných atraktivních vozů stojí velké úsilí. „Star Rally Historic je stále hlavně doplňkový podnik k Barum Czech Rally Zlín. Proto i fond na případnou podporu posádek je bohužel trochu omezený a zaměřuje se třeba na nepřímou pomoc v podobě zajištění ubytování. Samozřejmě, kdo by nechtěl třeba na Pindule vidět legendární Stratos, ale vše je hlavně o jednáních, která s různými týmy vedeme už několik měsíců. Takže nezbývá než doufat, že se do srpna podaří domluvit nějakou takovou atrakci,“ uzavírá Bělák.

Sedmý ročník Star Rally Historic bude vycházet ze schémat předešlých let. Soutěžní část odstartuje v pátek 29. srpna na městské Super RZ v ulicích Zlína, kde si účastníci do sytosti užijí bohatou diváckou kulisu. V sobotu se pak největší show odehraje na rychlostní zkoušce ve Slušovicích, která bude po vzoru roku 2012 organizovaná jako polookruh. Účastníci Star Rally Historic do divácky vděčného testu odstartují celkem dvakrát, oba průjezdy budou vyplněny ještě trojicí klasických - a věhlasných - rychlostních zkoušek: Maják, Troják a Semetín. Souhrnná délka RZ činí 84,76 km, start i cíl rally pak bude situován na zlínské náměstí Míru.