Slušovjánek tu chce být pro všechny...

Středa, 16 Říjen 2013 08:46 | Zdroj: Slušovické Noviny, Slušovjánek | Značky Slušovice Bookmark and Share

Slušovjánek tu chce být pro všechny...
Pokud jste se na přelomu července a srpna pohybovali po Slušovicku, mohli jste je vidět. A hlavně slyšet! Ruku v ruce a někdy také ruku na laně – to kvůli bezpečnějšímu, rychlejšímu a pohodlnějšímu přesunu – se po okolí Slušovic pohybovalo přes 20 malých táborníků spolu se svými táborovými vedoucími.

V opravdu horkých letních dnech se právě odehrávaly historicky první dva turnusy příměstského tábora Slušovjánek, určeného dětem ve věku 3–6 let.

Myšlenka uspořádat o prázdninách něco pěkného i pro menší děti, které ještě nemohou nebo nechtějí opustit své rodiče i přes noc, napadla několik maminek, které se aktivně angažují v místním Klubu maminek a dětí.

Pro děti této věkové kategorie se v okolí jednalo spíše o ojedinělou nabídku.

Zájem o náš příměstský tábor byl velký, primárně byl určen pro děti ze Slušovic a okolí, ale dojížděly k nám i děti z Březové, Hvozdné, Zlína, Kašavy... Z kapacitních důvodů čekalo na případné uvolnění místa několik náhradníků.

Termíny obou turnusů jsme strategicky zvolily v době uzavření místní mateřské školky. Chtěly jsme tak ulehčit situaci rodičům, kteří v této době nemohli čerpat tolik dovolené a neměli pro děti hlídání.

Rády jsme využily osvědčených a dobře vybavených prostor Klubu maminek a dětí na místní faře. Ve stínu farního ořechu a pod plachtou velkého stanu se úmorná horka dala zvládnout i se skupinou těch nejmenších.

Někteří táborníci jsou "odchovanci" našeho klubu dětí, proto se pohybovali ve známém domácím prostředí.

U dětí, které byly v klubu poprvé a teprve nedávno sfoukly třetí svíčku na svém narozeninovém dortu, jsme po ránu pár slziček setřely, ale díky hrám, nadšení a radosti ostatních dětí bylo všechno brzy zase v pořádku.

Střídali jsme aktivity pohybové, tvořivé, procházky i odpočinek pro nejmenší, plavili se lodí po Baťově kanále, navštívili dětský koutek městské knihovny a naše známé paní knihovnice, jeli vláčkem do vizovického zámku, jezdili na konících s Luckou Ištvánkovou, navštívili místní ovčí farmu, mlsali šmoulí zmrzlinu v naší oblíbené kavárně, koupali se v bazénku, četli si pohádky...

Program byl přizpůsoben požadavkům našich nejmenších a konkrétní situaci. A stejně jsme všechno ani nestihli.

Podle situace a zájmu bychom chtěly příští rok rozšířit prázdninovou nabídku i pro starší děti a přidat další turnus.

Naším přáním je pořádat v budoucnu pravidelné akce pro širokou veřejnost, nabízet zajímavé nevšední aktivity pro malé i velké, vytvořit prostor pro neformální setkávání a sdílení.

Nejbližší plánovanou akcí Slušovjánku jsou Dýňové slavnosti, které se budou konat v sobotu 19. října 2013 ve 13–18 hodin na sokolské zahradě ve Slušovicích. Čeká vás ochutnávka nejrůznějších dýňových specialit, punče, vyřezávání dýní a výroba podzimních dekorací, oheň, africké bubny a tanec, dětský hrací koutek atd.

Kromě pěkného přátelství nás spojuje také nadšení a chuť dělat pěkné věci pro druhé. To vše bychom chtěly ve Slušovjánku předávat dál. Městu Slušovice, otci Emilovi a všem sponzorům a spřízněným duším děkujeme za podporu!

za Slušovjánek Marta Hefková, Marcela Miklášová, Michaela Kužílková, Mája Máčalová www.slusovjanek.cz