Rozhledna Maruška – nový přitažlivý cíl na Hostýnské magistrále

Pondělí, 18 Srpen 2014 06:35 | Zdroj: Zdeněk Urbanovský - Aktivní turista a cykloturista, který se rád pohybuje v přírodě. | Značky Hvozdná, Slušovice, Turistika - tipy na výlet, Vizovice, Zádveřice Bookmark and Share

Tip nejen na prázdninovou turistiku

Rozhledna Maruška – nový přitažlivý cíl na Hostýnské magistrále
Hostýnské vrchy jsou celoročně navštěvovaným pohořím. Nevelké území je doslova protkáno sítí turistických a cykloturistických tras. Po celé délce hlavního hřebene mezi Hostýnem, Trojákem a Lázy je vedena hlavní trasa - Hostýnská magistrála opatřená odpočívadly, mapami a informačními tabulemi.

Významným turistickým uzlem východní částí pohoří je Troják. Je to místo historicky ležící na hranici tří obcí: Rajnochovic, Chvalčova a Držkové, resp. tří okresů - Kroměříž, Vsetín, Zlín. Ze všech větších měst kraje je sem „blízko“ - ze Zlína 24 km, z Kroměříže 40 km, ze Vsetína jen 16 km. Na Trojáku naleznete ubytování, občerstvení, zábavu pro děti i možnost bezproblémového parkování.

Nedaleko Trojáku, necelé 2 km severovýchodním směrem, stojí na kopci s poetickým názvem Maruška (664 m n. m.) meteorologická stanice, kterou nedávno doplnila novostavba 16 metrů vysoké vyhlídkové věže, nabízející krásné pohledy do okolí. Podle projektu arch. Závady ji ze dřeva z místních lesů postavili obyvatelé Hošťálkové pod vedením tesařského mistra Antonína Papšíka.

Majitelem a investorem rozhledny je obec Hošťálková. Podle starosty obce Petra Laštovici je cílem projektu zvýšit atraktivitu turisticky vyhledávané Hostýnské magistrály, ale také přinést místním dětem a mládeži prostředek k poznávání přírody a meteorologie. Věž nebude totiž sloužit pouze jako rozhledna, ale také jako meteorologické zařízení Českého hydrometeorologického ústavu. Výstup z měření bude pro návštěvníky prezentován na světelném banneru.

Za pěkného počasí je z vyhlídky severovýchodním směrem vidět masiv Radhoště i Lysá Hora v Beskydech, v pozadí Martinské hole a Nízké Tatry. Na jih se nabízí pohled do údolí do Hošťálkové a na Vizovické vrchy s kovovou věží rozhledny Vartovna. Na jihozápadě rozpoznáte vysílač na Tlusté hoře u Zlína. Pohled na severozápad ukončuje masiv Kelčského Javorníku, který je s 865 m n. m. nejvyšším bodem pohoří.

Slavnostní otevření rozhledny se uskutečnilo 10. srpna. Maruška není jedinou rozhlednou v Hostýnských vrších. Tou nejstarší je kamenná rozhledna na Hostýně, pojmenovaná po císaři Františku Josefu I., který k její stavbě položil v roce 1897 základní kámen. Dřevěné vyhlídky pak stojí také na Kunovické Hůrce, u restaurace U Holáňů na Prženských pasekách a nad Jarcovu u Valašského Meziříčí.

Rozhledna na Marušce je již 29. rozhlednou na území Východní Moravy.

Rozhledna se mimo jiné nachází nedaleko pramene řeky Dřevnice, podle které je náš portál pojmenován. Navštívili jsme ji při zamračené obloze (přesto byly výhledy krásné) dne 16. srpna. Fotogalerii z Marušky naleznete na našem Facebooku zde.