Od kovářství přes bonsaje až po jesetery. René Zbranek vdechuje na „Podkopce“ život kovu i přírodě

Čtvrtek, 31 Srpen 2017 11:22 | Zdroj: Horní Podřevnicko.cz, foto PJ | Značky Podkopná Lhota, Trnava Bookmark and Share

Fotoreportáž

Jedete ze Slušovic přes Trnavu. U Pivovaru Vraník se dáte doleva ve směru na „Podkopku“. Minete oblíbenou studánku, pak výrobní areály firmy Fagus. A vítá vás cedule Podkopná Lhota. Vedle ní, u cesty, pod úrovní terénu upravená dílna s nápisem Umělecké kovářství. A za ní jiný svět.

„Pojďte dál, dáte si kávu?“ S panem Zbrankem procházíme kovářskou dílnou, abychom pak viděli jeho bonsaje a jezírko s chovem jeseterů. Za těmi jsme přišli především. Zvědavost je velká, už jsme o nich něco slyšeli.

Hned při vstupu do japonské zahrady ovšem mizí všechny otazníky. Spojení přírody a umění, to je disciplína, kterou René Zbranek ovládá dokonale. Desítky bonsají, kterým dal tvar díky své píli, zkušenostem a představivosti, vytvářejí ve spojení s jezírkem dokonalou harmonii.

Přes zahradu míříme na můstek, abychom už spatřili očekávané jesetery. Pohled skrze hladinu čisté vody je úchvatný. Desítky ryb všech možných i nemožných tvarů (třeba Veslonos americký) a velikostí ladně proplouvají nádrží. Daří se jim tu dobře a vypadá to, že jsou na Podkopné Lhotě doma. „Jenom jeseterů je tu hodně přes deset druhů,“ říká pan Zbranek, bere síť, a z mostku obratně začíná lovit jednotlivé exponáty. „Na počet jsou tu stovky často vzácných ryb různých velikostí, největším kusům do půl metráku chybí jen málo,“ ukazuje ve vodě na majestátního jesetera bílého. „Toto je třeba legendární Vyza velká. Je považována za největší sladkovodní rybu a kdysi se objevovala i v dolních tocích Moravy, Váhu či Dunaje. Dožívá se až 120 let a byly zaznamenány kusy přesahující délku osm metrů,“ popisuje chovatel.

Zdravé prostředí a kvalitu vody pro ryby zajištuje René Zbranek ve svém unikátním biotopu mnoha způsoby. Mimo jiné je zde rozsáhlá kořenová přírodní filtrace, v další části systému pro změnu voda protéká přes filtrační komory a UV lampy zpět do jezírka.

Kovář, pěstitel a chovatel v jednom. Máte ve svém okolí také šikovné, výjimečné lidi? Nebo se sami můžete pochlubit nějakou dovedností? Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se i s našimi objektivy zastavíme také u Vás.