Vartovna – Doubrava. Noční krajinou putovali vizovští turisté už potřetí

Pátek, 16 Červen 2017 06:20 | Zdroj: Jarka Divílková,člen KČT Vizovice, Foto KČT Vizovice | Značky Vizovice Bookmark and Share

Milí přátelé turistiky a přírody, dovolte mi abych se s Vámi podělila o dojmy z již 3.ročníku“ Nočního přechodu Vartovna-Doubrava“. Pro Vás, kteří ještě nevíte, o jakou akci jde, uvádím následující.

V KČT Vizovice v r. 2015 vzešel nápad/p. Štolba/, uskutečnit noční přechod. Bylo otázkou, kolik nadšenců se zapojí a také, jak zabezpečit tuto akci. Přece jen 15 km v noci s „čelovkou“ a baterkou v ruce není tak jednoduché, jak se řekne.

Ale dobrý nápad se uchytil, a to i díky podpory starostů a mysliveckých sdružení jednotlivých obcí. Moc nás všechny těší spolupráce starostky obce Seninky Ing. Holečkové a p. Řezníčkové, které ochotně podepisují pamětní listy na rozhledně Vartovna, která patří právě obci Seninka. A o 15 km dále ve Vizovických vrších, kde už od 2.30 hodin ráno na nás ochotně s úsměvem čeká p. Žálek s občerstvením a otevřenou rozhlednou Doubrava, kde vyčkáváme východ slunce, které se s červánky vyhoupne na obzor okolo 4.50 hodiny.

Jaký by to byl turistický zážitek, kdyby nebylo Vás…turistů a nadšenců, kteří chtějí prožít něco neobvyklého a přivítat nový den úplně jiným způsobem, než to celý rok děláme. Ale nyní konkrétně:

Je pátek 9.června 2017.Sraz máme na rozhledně Vartovna, kde se kolem 21 hodiny scházíme, pozorujeme západ slunce, podepisujeme pamětní listy a samozřejmě nesmí chybět památeční fotografie. Nejsme tady všichni. Jednotliví členové KČT Vizovice jsou připraveni na stanovištích, kde připravují táborák nebo občerstvovací či technickou zastávku. V 21.30 hodin se vychází směr Tanečnice v Pozděchově. Po trase se k nám přidávají další účastníci. U Divílků už hoří táborák a cestu lemují louče. První hladoví opékají špekáčky a je potřeba se občerstvit i jinak. Je dobrá nálada, a to je důležitá podmínka pro úspěch akce. Další zastavení je v ubelské hospodě, kde nás vítají místní, ale hlavně vychlazené pivo p. Suré. Svou ochotou obsluhujících dam a „potěšením“ na nás „žíznivé „počkat i o půl noci, přispíváme k další splněné podmínce, kterou je spokojenost nováčků „Nočního přechodu“. Vše je dobře naplánované. Naše kroky vedou dál směrem do Bratřejova. A přidávají se k nám další přátelé a kamarádi. Cesta nad Chrámečným je zalesněná a v 1 hodinu v noci je už nutné rozsvítit baterky. Tady nám obecní světla nesvítí. Letošní přechod je odměnou za organizaci, protože nám počasí přeje. V úvodu jsem se zapomněla zmínit, že akci „Noční přechod“ organizujeme výhradně v červnu za ÚPLŇKU. Asi víte už proč. Dokážete si představit tu romantiku? Teplota 10-13  °C, jasná noc, vlhkost 84 %, bezvětří. V lese se páse srnčí, sem-tam zaskřehotá noční pták nebo zahouká sova.

Ale to už jsme viděli záři dalšího táborového ohně. Chrámečné-Skalka. Odpočinutí na pokácených kmenech stromů, opékaní, občerstvení, a i v tuto noční hodinu nechybí dobrá nálada a energie. Za bezpečné uhašení a zajištění míst dohlížíme všichni kolektivně, ale také naši členové J. Štalmach a P.Divílek. Vyrážíme za světly rozhledny Doubrava. Asi 2.5 km před cílem máme na trase přechodu Suchý vrch. Na některých z nás se už projevuje únava. Snadná pomoc. Zpěv, trochu protažení a vyrážíme vstříc vrcholu.

Už vidíme rozhlednu, osvětlenou stanici provozního Doubravy, p.Žálka, oheň a slyšíme nadšené hlasy všech, co stojí u táboráku a vyměňují si momentální zážitky. Voní káva, jsou 3 hodiny ráno. Kluci, kteří doslova vyběhli na rozhlednu, už zabalení do spacáků spí. My čekáme na první červánky. Na západě jasný úplněk a mezi Lysou horou v Beskydech a Bumbálkou se barví obloha do červena. Už je to tady. Důvod, proč jsme dnes nešli spát. A to i přes zprávu meteorologů, že bude pršet.

Ano předpověď se vyplnila. Je 8.30 hodin, sobota 10.6.2017 a obloha se zatáhla do šediva. Prší celé dopoledne. Ale nám, co odpočíváme v klidu domova a jsme šťastní, že dobrý nápad se vydařil a všichni došli do cíle v pořádku, to už vůbec nevadí.

Děkujeme všem, kteří s námi prožili nevšední noc a obohatili naše zážitky. Děkujeme všem, kteří nás různým způsobem podpořili. Děkujeme celému kolektivu organizačního výboru a členům. Už se těšíme na další ročník „Nočního přechodu Vartovna-Doubrava.“