Ochránci připravili chodníček k sirným studánkám v Zádveřicích

Středa, 23 Říjen 2013 11:11 | Zdroj: Jiří Jurečka, ČSOP Valašské Meziříčí tisková zpráva | Značky Zádveřice Bookmark and Share

Zádveřice-Raková

Foto: www.ochranci.cz
Sirné prameny jsou typickým a unikátním přírodním fenoménem východní Moravy. Setkáte se s nimi v příhraničním pásu zhruba od Hostýnských vrchů po Kyjov. Několik téměř neznámých, ale kvalitních a poměrně vydatných sirných pramenů vyvěrá v Zádveřicích-Rakové na Zlínsku.
Český svaz ochránců přírody Valašské Meziříčí připravil krátkou vycházkovou trasu „Chodníček za sirnými studánkami“ (asi 2 km), která zpřístupní pět minerálních pramenů vyvěrajících podél koryta Horského potoka. Stezka byla slavnostně otevřena ve středu 23. října 2013

Trasa je jednosměrná, vyznačená jako naučná stezka se dvěma zastaveními a dvěma nástupními místy. Prvním je autobusová zastávka Zádveřice-paseky, odkud stezka vede ke studánce U Staré Hájenky a dále lesem k asi kilometr vzdálené Sirkovici - nejvydatnějšímu a nejčistšímu sirnému pramenu v okolí obce. Nad Sirkovicí je druhé nástupní místo, odstavné parkoviště u silnice vedoucí do Luhačovic. Dále stezka pokračuje podél potoka ke dvěma pramenům vzdáleným pouze metr od sebe a končí o něco výše u Jurčákova pramene. Ten se dříve podle hajného Františka Jurčáka využíval k lidovým léčebným účelům.

V projektu, který byl finančně podpořen v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě, byly kromě vyznačení stezky zastřešeny také tři z pěti pramenů a u tří studánek si turisté mohou odpočinout na nových dřevěných lavičkách. Čtvrtou studánku nedávno zastřešila sama obec a o pátou se stará pan Vladimír Hurta. Místním lidem patří také poděkování za vydatnou pomoc při přípravě stezky a starostovi Zádveřic za přemostění potoka a terénní úpravy nezbytné pro zpřístupnění trasy. Na východní Moravě byly v posledních desetiletích opuštěny a zapomenuty početné prameny drobných sulfanových vod, proto je dobře, že v Zádveřicích se na ně nezapomíná a obyvatelé obce o ně pečují a udržují je.

Sirné, sirovodíkové či sulfanové vody se mimo Západní Karpaty jinde v ČR vyskytují jen ojediněle, a právě proto bychom jim měli věnovat péči a pozornost. Typický je pro ně zápach připomínající zkažená vejce způsobený uvolňováním plynu H2S – sirovodíku (sulfanu), který jim vysloužil řadu nelichotivých přezdívek jako třeba záprtkovice, vajcová voda, prdlavá voda, smrďavka, nebo i štyngár (od německého stinken=smrdět). Dříve byly velmi oblíbené v lázeňství, protože mají široké spektrum příznivých účinků: koupele se využívají k léčení ortopedických, revmatologických, neurologických a kožních onemocnění, např. lupénky a dermatóz, a dokonce i únavového syndromu. Pitná kúra zase pomáhá při žaludečních obtížích. Sulfanovou vodu můžete využít i k přípravě výborné černé kávy - při vaření vyprchá sulfan, a tedy i jeho zápach, ale ve vodě zůstávají minerály, které zlepšují chuť kávy.

Lokalitu zpřístupní ČSOP Valašské Meziříčí ve spolupráci s generálním partnerem ČSOP, společností NET4GAS, s. r. o., v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě.

Jiří Jurečka, ČSOP Valašské Meziříčí, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.