V Kašavě o víkendu otevřeli novou náves a pokáceli máj

Neděle, 31 Květen 2015 19:52 | Zdroj: Horní Podřevnicko.cz, Foto - PJ | Značky Kašava

Bookmark and Share

Fotoreportáž

Na dvoudenní oslavy natáhli v Kašavě slavnostní otevření nově zrekonstruované návsi. Není divu, vždyť událost byla dokončením hned dvou projektů za celých 14 milionů korun. Krom návsi zde totiž nedávno dokončili i přebudování chátrající školky na Obecní dům s kompletním zázemím.

Oslavy začaly už v pátek, kdy byla na nové kašavské návsi splněna tradiční oficialita v podobě slavnostního přestřižení pásky. Kromě zástupců obce, starosty Josefa Jarcovjáka a paní Zbrankové -  místostarostky, se slavnostního aktu zúčastnil také místopředseda parlamentu Petr Gazdík spolu se senátorem Jiřím Čunkem. Kašavský pan starosta v úvodní řeči poděkoval všem, kteří se na projektu vybudování nové návsi podíleli. Vyzdvihl dobudování prostoru jako místa nejen pro běžné denní setkávání lidí, ale také pro pravidelné kašavské kulturní události, jakými jsou např. slavnost božího těla, Hudgaj - hudecké a gajdošské slavnosti a mnoho dalších. Slovy chvály a uznání nešetřili v krátkých projevech ani pánové Gazdík s Čunkem. Došlo i na požehnání  - páteční události byli přítomni i duchovní p. František Sedáček a p. Jan Mach. Sjeli se také starostové obcí převážně ze  Slušovicka, dále zástupci Zlínského kraje, ale i další hosté ze vzdálenějších koutů republiky.

V sobotu pak pokračovaly oslavy bohatým programem, spojeným s tradičním kácením máje. Kultura a folklór, láska k hudbě i k tanci. To jsou důvody, proč si kašavští na podobné akce mnoho účinkujících zvát nemusejí. Spolků mají doma tolik, že by mohli vystupovat několik dní v kuse. A tak na nové návsi výborně bavili mimo jiné -  dechová hudba Trnkovjanka, Sbor Slunéčko či Mužáci,  Kašavjánek mnoho dalších. Nezapomenutelným zážitkem pak bylo vystoupení souboru hOLD STAŘí Kašava – jejich unikátní tanec vzbudil v publiku zasloužené ovace. Nepřekonatelné bylo také zinscenování jednoho z vrcholů dne - slavnostního kácení máje (viz. foto).

Kašavské oslavy otevření nové návsi spojené s kácením maje se povedly. Na kráse jim neubral ani hodinový liják, který místní zpěváci zahnali svými silnými a skvěle naladěnými hlasivkami. Jako vidno dále ve fotoreportáži, po hodině vysvitlo slunce, utřely se židle a pokračovalo se dál a z vesela…