„Jak sa žilo za Rablinú.“ Student z Držkové vydal unikátní kalendář

Středa, 19 Listopad 2014 10:05 | Zdroj: Horní Podřevnicko.cz | Značky Držková, Kašava, Vlčková Bookmark and Share

Tip na vánoční dárek

„Jak sa žilo za Rablinú.“ Student z Držkové vydal unikátní kalendář
O tom, že člověk nemusí být nutně v seniorském věku, aby se zajímal o historické zajímavosti z rodného kraje, přesvědčuje už několik let nyní 22-letý student z Držkové. Lubomír Marušák mladší vydal letos dokonce stolní kalendář pro rok 2015 s historickými fotografiemi obcí Kašava, Vlčková a Držková.

„ Je to kalendář se starými snímky a historickými zajímavostmi, které jsou prezentovány formou otázky "Víte, že..?",“  řekl portálu Horní Podřevnicko nadšený propagátor historie v trojúhelníku třech malebných obcí. „Materiály, tedy fotografie a vzpomínky pamětníků, jsem si sám posbíral v terénu a touto formou je zveřejňuji. Jak sami lidé říkají, jsou v kalendáři k vidění snímky, které by jinak brzy vzaly za své a nikdy by již nespatřily světlo světa. Kalendář na rok 2015 nese název "Jak sa žilo za Rablinú" a vypovídá o dávném životě, obživě, práci, ale i zábavě našich předků,“ pokračuje student, který mimo jiné v Držkové provozuje již čtvrtým rokem Muzeum dřevěného porculánu, mapující stará dřevozpracující řemesla na Podřevnicku.

 „Kalendář prodávám za cenu malonákladového tisku za symbolických 150,- Kč, to proto, že mám náš kraj rád a jsem rád, že zde můžu žít.“ vysvětluje mladík hlavní pohnutky své aktivity. „A s prodejem mi místní ochotně pomohli. Proto je možné kalendář zakoupit za tutéž cenu (150,-) v Cukrárně U Šarmanů v Kašavě, v Květinářství paní Řezníčkové v Kašavě, na Obecním úřadě v Držkové, v obchodě paní Köglerové v Držkové, v Hospůdce u Köglerů v Držkové a v Koloniálu pana Botíka ve Vlčkové,“ přidává Lubomír Marušák možnosti nákupu.

Kalendář „Jak sa žilo za Rablinú“ jistě brzy ozdobí poličky útulných obydlí v kraji. Vždyť příležitost věnovat toto bohulibé dílko přijde již za pár týdnů a pod stromečkem udělá jistě radost!