Dotek o.p.s. – odlehčovací a pečovatelská služba pro seniory trpící demencí a jejich rodiny

Čtvrtek, 29 Květen 2014 06:48 | Zdroj: Jarmila Zatloukalová - Dotek Vizovice | Značky Vizovice Bookmark and Share

Foto: www.facebook.com/FashionShowDotek
Postarat se o blízkou osobu, zejména pokud trpí demencí, je velmi náročné, a každý pečující jistě potřebuje a uvítá, když se na určitý čas této péče ujmou zkušení pečovatelé. Záleží nám na tom, aby tomu, kdo péči potřebuje, bylo dobře – nejenom po stránce tělesné.

Nechceme se starat pouze o tělo, ale i o duši člověka, nám svěřeného do péče.  Abychom dokázali uspokojit všechny jeho potřeby, musíme jej znát, znát jeho život, jeho historii a jeho vazby na lidi, jeho dětství a mládí. Také je důležité mu přiblížit okolní svět, podněty zvenčí, když on sám si už tyto podněty obstarat nedokáže.  Snažíme se pracovat se základními smysly člověka, které jsou klíčem k jeho schopnostem a zdrojům. Jsou to např. známé věci, zvuky, chuť či vůně bylinek, nebo třeba známá písnička. Tímto vyvoláme jeho vzpomínky, probudíme paměť a umožníme komunikaci. K tomuto „umění péče“ nás vedou koncepty, se kterými v našem zařízení pracujeme. Jedná se o Koncept bazální stimulace, Böhmův biografický koncept, či Smyslovou aktivizaci. Tyto koncepty se vzájemně ovlivňují, ale přitom velmi dobře do sebe zapadají.

Proto všechny naše prostory pro klienty jsou vybaveny dobovým nábytkem či jinými artefakty z mládí a aktivního života „našich“ seniorů. Také prosíme rodiny našich klientů, o spolupráci a pomoc s vytvořením biografie - životopisu. Snažíme se klienty zapojovat do běžných denních činností (příprava jídla, péče o svou osobu, práce s hlínou a rostlinkami….), čímž aktivizujeme jejich smysly a dáváme jim pocit potřebnosti a soběstačnosti. Vždy je pro nás ale nejdůležitější člověk – respekt k jeho osobnosti a individuálním potřebám.

Naší další snahou je pomáhat i rodinám, které o své blízké pečují doma, v domácím prostředí.  Jsme schopní a ochotní odborně poradit a pomoci, příp. zapůjčit kompenzační pomůcky, které člověku uleví, a rodině mohou usnadnit ošetřování.

Více informací o společnosti Dotek o.p.s. najdete www.pecovatelstvi-dotek.cz

Pokud máte zájem o podporu společnosti Dotek, je jednou mnoha z možností např. darování či nákup v Dobročinném obchůdku Dotek na Tržnici ve Vizovicích. Věci, které se Vám již nehodí, ale jsou čisté, funkční moderní a zachovalé nám můžete darovat přímo do obchůdku od pondělí do pátku od 9 – 16 hod., nově také v sobotu od 8:30 do 11 hod.. My tyto věci prodáme a výtěžek použijeme na nákup kompenzačních pomůcek pro seniory nejenom v naší péči.

Chtěla bych touto cestou poděkovat všem, kteří nám v naší činnosti jakýmkoliv způsobem pomáháte, podporujete nás a fandíte nám :-)

                                                                                                                         

Jarmila Zatloukalová - Dobročinný obchůdek a poradna Dotek Vizovice