Vidím město veliké… Dívčí válka přijela z Lípy do Vizovic

Sobota, 13 Únor 2016 09:20 | Zdroj: Horní Podřevnicko.cz, Foto - PJ | Značky Lípa, Vizovice, Želechovice nad Dřevnicí Bookmark and Share

Fotoreportáž

Vidím město veliké… Dívčí válka přijela z Lípy do Vizovic
S „historickou“ komedií Dívčí válka, dnes již patřící mezi legendy divadelního světa, zavítal Ochotnický soubor z Lípy do Vizovic. Dílo Františka Ringo Čecha, třetí nejhranější českou hru v historii, představil zaplněnému sálu kulturního domu v originálním balení.
Téměř čtyři roky po znovuzaložení ochotnické tradice v Lípě, obci na půl cesty mezi Vizovicemi a Zlínem, mají herci tamějšího divadla za sebou celou řadu úspěšných představení pro děti i dospělé publikum. I včera ve Vizovicích potvrdili, že na divadelních prknech už nejsou žádnými nováčky. A pozor! V Lípě vychovávají i ochotnický dorost pod názvev „Junior ochotníci“.

Děj hry odehrává se záhy po pohřbu kněžny Libuše. Kníže Přemysl se stává nejen svobodným mužem, ale především jediným vladařem. To se ale nelíbí vdavekchtivé a ctižádostivé Vlastě, která se vydává na lov a na svoji stranu strhne veškeré zástupkyně něžného pohlaví. Zbuduje tak armádu, se kterou vyrazí proti mužům.

Během tohoto velikého válečného konfliktu sledujeme příběhy jednotlivých účastníků a jejich soukromé války. Libušinu sestru Kazi, která se rozhoduje mezi dvěma muži, staroslovanského božského pěvce Lumíra v jeho vlastním uměleckém tvůrčím zápase či vynálezce Okova, řešícího problémy pohřebnictví.

Jako v žádné hře, ani zde nesmí chybět příběh čisté lásky. Lásky mladičké Šárky ke krásnému Ctiradovi, kdy válečný konflikt tvrdě zasáhne i do života této dvojice.
Hra přináší hluboký a analyzující pohled na příčiny a podstatu Dívčí války z naprosto nového zorného úhlu a práce s charaktery postav strhne diváka svojí vroucností a upřímnou realitou.

Hrají: Kníže Přemysl: Ondřej Kmenta, Vlasta: Julie Křivinková, Božský Lumír: Václav Šimek, Bivoj: Michal Kořének, Kazi: Tereza Brůzlová, Panic Ctirad: Matěj Hrbáček, Panna Šárka: Markéta Slováková, Vladyka Vojen: Jan Černý, Častava: Alena Elšíková, Okov Rakev: Josef Válek, Autor: František Ringo Čech, Režie: Josef Válek, Výprava: Nikola Balajková, Výtvarník: Kristýna Váňová, Stavby: Matěj Štach, Rekvizity: Lenka Tylajková, Marek Mikeska, Zvuk: Zdeněk Hrbáček, Masky: Aneta Balajková Hana Elšíková, Nápověda: Ludmila Mikesková, Produkce: Petra Balajková, Technická výpomoc: Tomáš Otépka, Lukáš Kruťa, Roman Mazal