42. ročník Ve stopě Valašské zimy startuje už v sobotu

Čtvrtek, 02 Únor 2017 14:34 | Zdroj: Antonín Cekota, tajemník soutěže, Foto Jakub Marcoň - www.krutov.cz Bookmark and Share

Informace č.1 k 42. ročníku motoristické akce "Ve stopě Valašské zimy – Memoriál Josefa Sláčíka"

42.ročník jedné z významných tradičních akcí ve Zlínském kraji, motoristické soutěže pro řidiče-amatéry "Ve stopě Valašské zimy - Memoriál Josefa Sláčíka", startuje v sobotu 4.února 2017 v 8 hod. resp. v 7:30 od vizovické Sokolovny. Záštitu nad podnikem opět poskytli Zlínský kraj a město Vizovice. Mediálním partnerem jsou zlínské Rádio Kiss Publikum, Zlínský deník a Horní Podřevnicko - regionální portál. Na památku jednoho z autorů této akce pana Josefa Sláčíka, který zemřel 6. února 2007, se od roku 2008 jezdí soutěž jako jeho memoriál.

Letos je přihlášeno 123 posádek z celé republiky včetně  jedné ze Slovenska. Přetrvává pokles ve skupině C, kde se projevilo hlavně omezení obsahu motoru přijatých vozidel na 1900 ccm, které jsme přijali z bezpečnostních důvodů a které se z hlediska nehodovosti osvědčilo. Na zájmu je vidět, že je stále hodně řidičů, kteří chtějí vyzkoušet své umění zvládnout vozidlo i v takových podmínkách jaké „Valaška“ nabízí.

Trať 42.ročníku měří celkem 120 km a jede se dvoukolově. Slalomových zkoušek je do-hromady 8 a najede se na nich cca 30 km. Důraz na bezpečnost a zajištění tratě je naše dlouholetá priorita. Náš přístup je kladně hodnocen jak ze strany Policie ČR, tak obcí a dalších úřadů při povolování tratě soutěže. Při stavbě tratě se snažíme vyhýbat obytné zástavbě, což se při rozmachu výstavby daří čím dál hůř. Jako první motoristická akce v roce býváme testovači nových nařízení, vyhlášek a jiných požadavků, o to je příprava náročnější. Zajištění tratě máme na úrovni největších mistrovských soutěží. Soutěž zajišťuje více než 140 proškolených pořadatelů převážně z řad dobrovolných hasičů (což je statisticky 10 lidí na 1 kilometr). Všechno jsou to lidé, kteří mají pořadatelské zkušenosti z Barum rally, Valašské rally, apod. Na každé zkoušce je sanitka s lékařem a hasičské vyprošťovací vozidlo, zkoušky jsou protkány sítí rádiobodů. Na trati jsou jasně vyznačeny zakázané prostory i prostory pro diváky. Slalomové zkoušky jsou v rychlých úsecích zpomaleny retardéry. Sebelepší zajištění se ale neobejde bez zásadní pomoci samotných diváků. Pokud nebudou respektovat pokyny pořadatelů, zakázané prostory a zdravý rozum, nepomůže žádná technika, žádné množství organizátorů. Zde musím našim divákům poděkovat, že naprostá většina jich patří mezi opravdové fandy a pokud se nějaký jedinec najde, většinou si udělají pořádek sami mezi sebou. Zrušení zkoušky není jistě milé nikomu.

Slavnostní zahájení soutěže je v sále Sokolovny v 7,oo hod. za účasti představitele Zlínského kraje a starostky města Vizovice. V 7,30 hod. odstartuje první z desítky předjezdců, mezi kterými najdeme také několik profesionálů, pro které neplatí omezení obsahu. Startovní číslo 1 pak vyjede
v 8,oo. Vše již tradičně od vizovické Sokolovny kde je umístěno i ředitelství soutěže.

Divácky atraktivních míst se nabízí několik. Klasika, aneb tam kde to všechno začalo  - Barák. Zatáčky „U Vasila“, „Chladná studna“ nebo „Farinka“ jsou pravidelně hustě divácky obsazené. Nevý-hodou „Baráku“ je dostupnost pouze od startu nebo cíle a to jen pěšky. Podobně je na tom s přístupností SZ Čamínka nebo Lípa. Lépe je na tom SZ okolo Zádveřic, kde jsou boční přístupové komunikace. Bohužel kvůli nesouhlasu několika jedinců jsme ji museli výrazně zkrátit.

Aktuální informace, startovní listinu i archívy naleznete na internetové stránce www.valaska.cz

Všichni jste srdečně zváni do prostor ředitelství vizovické Sokolovny, kde budou mj. promítány záběry z minulých ročníků VSVZ a jiných motoristických akcí.

Antonín Cekota, tajemník soutěže