Tornádo Lou, Limonádový Joe i Kolalokova limonáda. Do Vizovic přijeli ochotníci z Lukovečku

Neděle, 10 Únor 2019 19:22 | Zdroj: Autor článku: Lýdie Jurčíková předsedkyně spolku SPOLU Lukoveček; foto Petr Jaroň - www.jaron.cz | Značky Vizovice Bookmark and Share

Fotoreportáž

V pátek 8. února hrálo ochotnické divadlo SPOLU Lukoveček ve Vizovicích hru Limonádový Joe aneb koňská opera. Hru, která je určena drsným hrdinům divokého západu, kteří mstili bezpráví a ochraňovali zákon, ať byl jakýkoliv…

Tuto hru ochotníci nazkoušeli ke 100. výročí narození autora Jiřího Brdečky, což by bylo v prosinci 2017. Vzhledem k náročnosti kusu a pracovní vytíženosti vesměs dospělých členů souboru však byla premiéra posunuta až na březen 2018. Od té doby proběhlo několik repríz v Lukovečku a hrálo se také na Provodově, v Žeranovicích a nyní i ve Vizovicích. Hra trvá dvě hodiny a je proložena mnoha známými i méně známými písničkami. Divadelní scénář totiž nekopíruje filmové zpracování hry, proto může být divák, zvyklý jen na televizní verzi, zpočátku překvapen.

Jak vlastně ochotnický soubor SPOLU vznikl… Byla to vlastně náhoda, kdy se před pár lety skupina nadšenců domluvila, že nazkouší nějakou jednoduchou pohádku na mikulášskou besídku pro děti z Lukovečka. Vybrali všem známou, dalo by se říci dnes již kultovní vánoční pohádku Mrazík. Toto představení mělo nečekaný ohlas a muselo se několikrát reprízovat, protože kapacita sálu v Obecním domě Lukoveček je značně omezena a chtěli ji vidět i dospělí. Podpořeni tímto úspěchem nazkoušeli novopečení divadelníci další pohádku tentokrát Hrátky s čertem a přišel nápad zúčastnit se soutěžní přehlídky “Hvozdenský měšec plný pohádek“ ve Hvozdné. Představení této pohádky ve Hvozdné získalo překvapivě první místo, což podnítilo členy souboru k další činnosti.

Co se tedy zdálo sezónní záležitostí, z toho vyplynula přirozeným vývojem událostí potřeba založit spolek. Název SPOLU je vlastně zkratka – Spolek ochotníků Lukoveček a tento název přesně vystihuje podstatu souboru. Je to parta nadšených lidí z Lukovečka, kteří i v dnešní hektické a tolik stresující době je ochotna po práci trávit svůj čas zkoušením a nacvičováním her, ale také tvořením kulis, výrobou rekvizit a šitím kostýmů. Každý využije, co dům dal, používají se i věci ze second handů, protože jako u každé dobrovolné organizace nejsou finance nazbyt. Například šaty jedné z hlavních postav – slečny Winifred – jsou ušity ze starého závěsu ze „sekáče“. Jen sukně barových tanečnic na Limonádového Joa jsou ušity nové od soukromé firmy. Soubor má štěstí i na šikovné muzikanty, proto využívá na představení živou hudbu. V současné době, kromě Limonádového Joa, je v repertoáru SPOLU ještě přestavení pro děti, a sice Nezbedná pohádka od Josefa Lady.

Lýdie Jurčíková, předsedkyně spolku SPOLU Lukoveček