Obrazem: Barumku vyhrál opět Kopecký, už posedmé!

Neděle, 26 Srpen 2018 23:14 | Zdroj: Autor článku Petr Říha - tiskové středisko Barum Czech Rally Zlín, Foto Jakub Marcoň a Milan Procházka | Značky Slušovice, Trnava, Vizovice, Zádveřice Bookmark and Share

Fotoreportáž z RZ Březová SHERON, slavnostního vyhlášení a další

Obrazem: Barumku vyhrál opět Kopecký, už posedmé!
Český pilot Jan Kopecký (Škoda Fabia R5) vyhrál počtvrté za sebou Barum Czech Rally Zlín a celkově si připsal sedmé vítězství v soutěži, která se letos jela jako šestý podnik Mistrovství Evropy v rally (ERC) a šestý díl Autoklub Mistrovství České republiky v rally 2018 (MČR). Druhé místo obsadil stejně jako před rokem Alexej Lukjaňuk z Ruska (Ford Fiesta R5), který přišel v nedělní druhé etapě o náskok a celkově zaostal o 7,5 vteřiny. Třetí příčku vybojoval po napínavém boji španělský jezdec Daniel Sordo (Hyundai i20 R5), který na Zlínsku závodil poprvé v kariéře a na vítěze ztratil téměř minutu.

Kopecký vstupoval do nedělní druhé etapy 48. ročníku Barum Czech Rally Zlín z druhého místa a postupně ze sobotního náskoku Lukjaňuka ukrajoval. Poprvé se dostal do čela průběžného pořadí po 13. rychlostní zkoušce Halenkovice a už do čela závodu nikoho nepustil. Lukjaňuk v závěru vsadil na jistotu, protože druhé místo mu stačilo ke zvýšení náskoku v čele evropského šampionátu.

Napínavá bitva byla k vidění mezi ruským závodníkem s lotyšskou licencí Nikolajem Grjazinem (Škoda Fabia R5) a asfaltovým specialistou Sordem. Do boje o bronz se v průběhu neděle ještě přidal skvěle jedoucí Miroslav Jakeš s vozem Škoda Fabia R5. Zatímco Grjazin postupně odpadl, o majiteli třetí příčky rozhodl až závěrečný měřený úsek. V součtu časů po všech 15 odjetých erzetách byl nakonec šťastnější zkušený Sordo, na kterého Jakeš ztratil dohromady pouhé tři desetiny vteřiny.

Pořádnou porci smůly si vybral v v závěru soutěže talentovaný Filip Mareš (Škoda Fabia R5), který se dlouho držel na šesté pozici v absolutním pořadí. Navíc v neděli český mladík poprvé v kariéře vyhrál rychlostní zkoušku závodu zařazeného do seriálu mistrovství Evropy. Jenže Mareš do cíle na zlínské náměstí Míru nedorazil, protože v poslední erzetě havaroval a odstoupil. Kromě Kopeckého a Jakeše zůstal v TOP 10 z českých zástupců pouze osmý Jaromír Tarabus (Škoda Fabia R5).

Konečné pořadí po 15. rychlostní zkoušce:

  • 1. Kopecký, Dresler (CZE, Škoda Fabia R5) 2:07:47,2 hod
  • 2. Lukjaňuk, Arnautov (RUS, Ford Fiesta R5) + 7,5 s
  • 3. Sordo, Del Barrio (ESP, Hyundai i20 R5) + 53,6 s
  • 4. Jakeš, Machů (CZE, Škoda Fabia R5) + 53,9 s
  • 5. Grjazin, Fedorov (LVA/RUS, Škoda Fabia R5) + 1:13,2 min
  • 6. Kreim, Christian (DEU, Škoda Fabia R5) + 1:58,2 min
  • 7. Ingram, Whittock (GBR, Škoda Fabia R5) + 2:07,8 min
  • 8. Tarabus, Trunkát (CZE, Škoda Fabia R5) + 2:14,0 min
  • 9. B. Magalhaes, H. Magalhaes (PRT, Škoda Fabia R5) + 5:25,8 min
  • 10. Pellier, Combe (FRA, Peugeot 208 T16 R5) + 7:03,1 min
Fotoreportáž z Barum Czech Rally Zlín 2018, Foto Jakub Marcoň a Milan Procházka